Tekrarlı Alt Solunum Yolu Enfeksiyonu Olan 1-5 yaş arası Çocuklarda İmmunoglobulin Düzeylerinin Değerlendirilmesi
Evaluation of Immunoglobulin Levels in Children Aged 1–5 Years with Recurrent Lower Respiratory Tract Infections
- Tez No: 965268
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM SAMANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Süleymaniye Kadın Hastalıkları ve Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Giriş ve Amaç: Gelişmekte olan ülkelerde ve ülkemizde 5 yaş altı çocuklarda pnömoniler yüksek mortalite ve morbidite yol açan önemli bir toplum sağlığı sorunudur. Tekrarlayan pnömoni etyolojisinde önemli bir yeri olan immün yetmezliğin çocuklarda çok sayıda primer veya sekonder nedenleri bulunmaktadır. Humoral immün yetmezlik tüm immün yetmezliklerin %60 kadarını oluşturmaktadır. Bu grupta bulunan antikor yapım defekti en sık görülen immün yetmezlik sebebidir bu nedenle 1-5 yaş grubu çocuklarda önemli bir ölüm nedeni olan pnömoninin tekrar etmesi halinde humoral immün sitenin parçası olan immün globulin düzeylerinin pnömoni geçirme sıklığı üzerine etkilerini, pnömoni eğilimi arttıran diğer risk faktörleriyle ilişkisini, sağlam çocuklarla aralarında olan farklılıkları tespit etmeyi amaçladık. Metod: Mart 2009-Nisan 2010 tarihleri arasında Başbakanlık Bezmialem Valide Sultan Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kliniğinde tekrarlayan pnömoni tanısı ile yatan 1-5 yaş arası çocuklardan 70 hasta, kontrol grubu olarak ise 1-5 yaş arası çocuk polikliniğine başvuran herhangi bir enfeksiyon veya kronik hastalığı olmayan sağlıklı 22 çocuk olmak üzere toplam 92 çocuk çalışmaya dahil edildi. Çalışma grubu ve kontrol grubundaki her kişinin demografik özellikleri, pnömoni geçirme sayıları ve yatış bilgileri soruldu. IgG, IgM, IgA, IgE, IgG1, IgG2, IgG3, IgG4 düzeylerine bakıldı bu çalışmada istatistikler analizler NCSS 2007 paket programıyla yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistik metodlarının (ortalama, standart sapma) yanı sıra gruplar arası karşılaştırmalarda Kruskal Wallis testi, alt grup karşılaşmalarında Dunn's çoklu karşılaştırma testi, ikili grupların karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, nitel verilerin karşılaştırılmasında Ki kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background and Objective Pneumonia remains a major public health concern in developing countries, including Türkiye, as one of the leading causes of morbidity and mortality in children under five years of age. Immunodeficiency, particularly humoral immune deficiency, plays an important role in the etiology of recurrent pneumonia. Humoral immune deficiencies account for nearly 60% of all immunodeficiencies, with antibody production defects being the most common type. This study aimed to investigate the effects of serum immunoglobulin levels on the frequency of pneumonia in children aged 1–5 years, assess their relationship with other risk factors that increase pneumonia susceptibility, and compare these findings with those of healthy controls. Methods Between March 2009 and April 2010, 92 children aged 1–5 years were included in the study at the Department of Pediatrics, Bezmialem Valide Sultan Vakıf Gureba Training and Research Hospital. The study group consisted of 70 children hospitalized for recurrent pneumonia, while 22 healthy children without any infections or chronic diseases served as controls. Demographic data, number of pneumonia episodes, and hospitalization history were recorded. Serum levels of IgG, IgM, IgA, IgE, and IgG subclasses (IgG1–4) were measured. Statistical analyses were performed using NCSS 2007 software. The Kruskal–Wallis, Dunn's multiple comparison, Mann–Whitney U, and Chi-square tests were used, and a p value < 0.05 was considered statistically significant. Results Of the 70 children in the study group, 28 (40%) were female and 42 (60%) were male; the control group included 10 (45%) females and 12 (55%) males. The mean age was 22.6 months in the study group and 28.3 months in the control group. Height and weight averages were significantly lower in the study group (p = 0.012 and p = 0.022, respectively). The mean number of pneumonia episodes and hospitalizations was significantly higher among patients than controls (p = 0.0001 for both). The duration of breastfeeding was significantly shorter in the pneumonia group (p = 0.0001), and exposure to passive smoking was more frequent (p = 0.018). Immunoglobulin abnormalities (either isolated or combined isotype/subclass deficiencies) were detected in 46 (65%) patients. The most common deficiency was IgG4 (38.5%), followed by IgG1 (21.4%), IgG2 (18.5%), IgA (15.7%), and IgG3 (12.8%). Conclusion Reduced breastfeeding duration and exposure to passive smoking were identified as major risk factors contributing to recurrent pneumonia in children. Recurrent pneumonia not only increases morbidity and mortality but may also lead to growth retardation. Humoral immune deficiencies, particularly involving IgG subclasses, were common among these patients, suggesting that measuring not only total Ig levels but also IgG subclasses is crucial in children with recurrent pneumonia to identify underlying immunologic causes and guide appropriate management.