Psikolojik danışmanların şefkat yorgunluğu düzeylerinin ruminasyon ve psikolojik esneklik düzeylerine göre yordanması
The prediction of psychological counselors' compassion fatigue levels according to rumination and psychological flexibility levels
  1. Tez No: 965274
  2. Yazar: HANDE KIVRAKDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH TURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın temel amacı psikolojik danışmanların şefkat yorgunluğu düzeylerinin ruminasyon ve psikolojik esneklik değişkenleri tarafından ne düzeyde yordandığını belirlemektir. Bu kapsamda meslek hayatlarında yaşamış oldukları şefkat yorgunluklarının ruminasyon düzeyleri ve psikolojik esneklikleri ile olan ilişkisi çeşitli demografik değişkenler açısından incelenmiştir. Çalışmada psikolojik danışmanların cinsiyet, medeni durum, öğrenim durumu, çalışılan kurum, meslekteki görev süresi, çalışılan grup, değişkenleri göz önüne alınarak şefkat yorgunlukları hakkında bilgi toplanmıştır. Araştırmaya Kocaeli ili bölgesinde çalışan 302 psikolojik danışman katılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Ruminatif Yanıt Ölçeği Kısa Versiyonu, Psikolojik Esneklik Ölçeği ve Psikolojik Danışmanlarda Şefkat Yorgunluğu Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizlerinde bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre ruminasyon ve psikolojik esnekliğin birlikte şefkat yorgunluğu üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmaktadır. Şefkat yorgunluğunun ruminasyon ile arasında pozitif ve anlamlı, psikolojik esneklik ile arasında negatif ve anlamlı ilişki bulunmuştur. Psikolojik esneklik ve ruminasyon arasında negatif ve orta düzeyle anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bunlara ek olarak ruminasyon ve psikolojik esnekliğin şefkat yorgunluğuna ait varyansın%31'ini açıkladığı, kurulan regresyon modelinde ruminasyon ve psikolojik esnekliğin şefkat yorgunluğunun yordayıcısı olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to designate the extent to which psychological counsellors' levels of compassion fatigue are predicted by rumination and psychological flexibility variables. Within this scope, the relationship between the rumination levels and psychological flexibility of compassion fatigue which have experienced in their professional lives, was examined in terms of various demographic variables. In this study, information was collected about compassion fatigue among psychological counsellors, taking into account variables such as gender, marital status, educational status, institution of employment, term of office in the profession, and level of employment. 302 psychological counsellors, working in the Kocaeli province, participated in the study. The Personal Information Form, prepared by the researcher, the Short Version of the Rumination Response Scale, the Psychological Flexibility Scale, and the Compassion Fatigue Scale for Psychological Counsellors were used. Independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis, and multiple linear regression analysis were used in the analysis of the data. According to the analysis results, rumination and psychological flexibility together have a significant impact on compassion fatigue. A positive and significant relationship was found between compassion fatigue and rumination, and a negative and significant relationship was found between compassion fatigue and psychological flexibility. A negative and moderately significant relationship was found between psychological flexibility and rumination. In addition, this study explained rumination and psychological flexibility 31% of the variance in compassion fatigue. And, it revealed to rumination and psychological flexibility are predictors of compassion fatigue on the regression model.