Manipülasyonun duygusal zeka, bağlanma stilleri ve yaşam doyumuyla ilişkisi
The relationship of manipulation with emotional intelligence, attachment styles, and life satisfaction
  1. Tez No: 965276
  2. Yazar: EDA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH TURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde iletişim, bireyleri ve hatta toplumları yönlendirme gücüne sahip önemli bir araç haline gelmiştir. Bu durum, bilişsel zekânın (IQ) yanı sıra duygusal zekânın (EQ) da önemini artırmıştır. Bireyler, çevrelerindeki insanları çeşitli yollarla kontrol altına almaya, yönlendirmeye hatta kimi zaman sömürmeye çalışabilmektedir. Bu bağlamda, manipülasyon kavramı ön plana çıkmaktadır. Bu araştırma, bireylerin manipülatif davranışlar sergilemelerinin olası nedenlerini ve bu davranışlarla ilişkili değişkenleri incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada duygusal zekâ, bağlanma stilleri ve yaşam doyumunun manipülasyonla olan ilişkisi e duygusal zeka, bağlanma stilleri ve yaşam doyumunun manipülasyonu yordaması ele alınmıştır. Araştırma, bireysel gelişimin büyük ölçüde tamamlandığı ve yakınlık-yalıtılmışlık çatışmasının yaşandığı genç yetişkinlik dönemindeki (18–30 yaş arası) bireylerle yürütülmüştür. Araştırma grubunu 260 kadın ve 140 erkek olmak üzere toplam 400 kişi oluşturmaktadır. Veriler; İnsan İlişkilerinde Manipülasyon Ölçeği (2018), Rotterdam Duygusal Zeka Ölçeği (2019), Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği (2017), Yaşam Doyumu Ölçeği (2016) ve araştırmacı tarafından geliştirilen Demografik Bilgi Formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 27 programı kullanılmış; betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Tukey testi, Ki-kare testi, Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, manipülasyon düzeyi cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterirken, ilişki durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Duygusal zekâ ve bağlanma stilleri ile manipülasyon arasında anlamlı ilişkiler bulunmuş, ancak yaşam doyumu ile manipülasyon arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Ayrıca, duygusal zekâ ve bağlanma stillerinin manipülasyonu anlamlı düzeyde yordadığı saptanmıştır. Bulgular literatür ışığında tartışılmış; araştırmacılar ve uygulayıcılara yönelik önerilerle çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, communication has become an important tool with the power to influence individuals and even entire societies. This situation has increased the importance of emotional intelligence (EQ) alongside cognitive intelligence (IQ). Individuals may attempt to control, influence, or even exploit others around them through various means. In this context, the concept of manipulation comes to the forefront. This study aims to examine the possible reasons why individuals engage in manipulative behaviors and the variables associated with these behaviors. The research addresses the relationship between emotional intelligence, attachment styles, and life satisfaction with manipulation, as well as the predictive role of emotional intelligence, attachment styles, and life satisfaction in manipulation. The resarch was conducted with individuals aged between 18 and 30, a developmental period considered part of emerging adulthood, where intimacy versus isolation is a salient psychosocial task. The sample consisted of 400 participants -260 females and 140 males. Data were collected using the Interpersonal Manipulation Scale (2018), Rotterdam Emotional Intelligence Scale (2019), Three-Dimensional Attachment Styles Scale (2017), Life Satisfaction Scale (2016), and a Demographic Information Form developed by the researcher. Data analysis was performed using SPSS 27, employing descriptive statistics, independent samples t-test, one-way ANOVA, Tukey's HSD test, chi-square test, Pearson correlation analysis, and multiple linear regression analysis. The findings indicated that manipulation significantly differed by gender but not by relationship status. There were significant relationships between emotional intelligence, attachment styles, and manipulation, whereas no significant relationship was found between life satisfaction and manipulation. Furthermore, emotional intelligence and attachment styles were found to be significant predictors of manipulation. The results were discussed in light of existing literature, and conclusions were drawn accordingly. Recommendations for future researchers and practitioners were also provided.