Babaların baba katılımlarının algılanan eş desteği, evlilik uyumu, anne bekçiliği ve çeşitli demografik değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of father's involvement in terms of perceived spousal support, marrial harmony, maternal gatekeepi̇ng and various demographic variables
  1. Tez No: 737717
  2. Yazar: OSMAN KANAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH TURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada 3-6 yaş arasında çocuğu olan babaların baba katılımlarının algıladıkları eş desteği, anne bekçiliği ve evlilik uyumları ile bazı demografik değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya evli ve ailesiyle birlikte Afyonkarahisar/Merkez'de yaşayan babalardan 545 baba katılmıştır. Demografik Bilgi Formu, Eş Desteği Ölçeği, Anne Bekçiliği Ölçeği (Baba Formu), Evlilikte Uyum Ölçeği ve Baba Katılım Ölçeği babalar tarafından doldurulmuştur. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmada betimleyici istatistikler, Pearson Korelasyon Tekniği, Bağımsız Örneklemler T Testi, Mann Whitney U testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Kruskal Wallis H Testi ile Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda baba katılımının babanın yaşına, eğitim durumuna, çocuk sayısına, çocuğun cinsiyetine, annenin çalışma durumuna, evlilik uyumuna göre farklılaştığı, algılanan gelir durumuna, çocuğun yaşına, babanın haftalık çalışma süresine göre farklılaşmadığı bulunmuştur. Eş desteği toplam puanı, duygusal destek, maddi yardım ve bilgi desteği, takdir etme desteği ve sosyal ilgi desteği alt boyut puanları ile baba katılımı toplam puanı ve keyfi meşguliyet, temel bakım, ilgi ve yakınlık alt boyut puanları arasında pozitif düşük bir ilişki tespit edilmiştir. Anne bekçiliği teşvik boyutu puanı ile baba katılımı toplam puanı ve keyfi meşguliyet, temel bakım, ilgi ve yakınlık alt boyut puanları arasında orta düzeyde pozitif ilişki tespit edilmiştir. Anne bekçiliği engel boyutu ile keyfi meşguliyet, temel bakım ve baba katılımı toplam puanı arasında negatif düşük düzeyde, ilgi ve yakınlık boyutu ile orta düzeyde negatif ilişki tespit edilmiştir. Anne bekçiliği kontrol boyutu ile baba katılımı toplam puanı ve keyfi meşguliyet, temel bakım, ilgi ve yakınlık alt boyut puanları arasında negatif düşük düzeyde ilişki tespit edilmiştir. Babaların algıladıkları anne bekçiliği (teşvik, kontrol) ve evlilik uyumunun; babaların katılımını anlamlı olarak yordadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the fathers, has children between the ages of 3 and 6, in terms of perceived father involvement, spousal support, maternal gatekeeping and marital harmony and some demographic variables. 545 fathers married and livings with their families in Afyonkarahisar were participated in the study. Demographic İnformation Form, Spousal Support Scale, Maternal Gatekeeping Scale (Father Form) and Marital Harmony Scale and Father İnvolvement Scale were filled by fathers. Descriptive statistical analyzes and Pearsons Correlation Technique, İndependent Samples TTest, Mann Whitney U Test, One-way Variance Analysis, Kruskal Wallis H Test and Multiple Linear Regression Analysis were used in the study in which relational screening model was used. As a result, it was found that the father involvement differed according to father's age, educational level, number of children, child's gender, mother's employment status, marital harmony, and did not differ according to the perceived income status, child's age and the father's weekly working time. A low positive correlation was found between total spousal support score, emotional support, financial aid and information support, appraisal support and social interest support sub-dimension scores, and father involvement total score and arbitrary occupation, primary care, attention and closeness sub-dimension scores. A moderately positive relationship was found between the maternal gatekeeping encouragement dimension score, and the total father involvement score and the arbitrary occupation, primary care, attention and closeness sub-dimension scores. There was a low negative correlation between the maternal gatekeeping discouragement dimension and the total score of arbitrary occupation, primary care and father involvement and a moderate negative correlation with the dimension of attention and closeness. A low negative correlation was found between the maternal gatekeeping control dimension and the total score of father involvement and the sub-dimensions arbitrary occupation, primary care, attention and closeness. Perceived maternal gatekeeping (encouragement, control) and marital harmony; found to significantly predict the participation of fathers.