Türkiye'de çalışan yoksulluğu: Bölgesel asgari ücret uygulaması bir çözüm olabilir mi?
Working poverty in Turkey: Could a regional minimum wage be a solution?
  1. Tez No: 965305
  2. Yazar: SEFA GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN AYKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'de çalışan yoksulluğu olgusu hem kavramsal hem de ampirik düzeyde ele alınmıştır. Teorik çerçevede, yoksulluk ve çalışan yoksulluğu kavramları detaylı biçimde incelenmiş; ardından Türkiye'de çalışan yoksulluğunun sosyoekonomik ve bölgesel farklılıkları analiz edilmiştir. 2006–2023 yılları arasında yayımlanan Gelir ve Yaşam Koşulları Anketi (GYKA) mikro verileri havuzlanarak oluşturulan veri seti üzerinden, ilk aşamada lojistik regresyon analiziyle Türkiye genelinde çalışan yoksulluğunun sosyoekonomik farklılıkları tespit edilmiştir. İkinci aşamada, bölgesel olarak hesaplanan göreli yoksulluk çizgileri kullanılarak İBBS-1 düzeyindeki bölgeler için ayrı ayrı lojistik regresyon modelleri tahmin edilmiş ve ulusal model ile karşılaştırılmıştır. Böylece bölgesel farklılıkların çalışan yoksulluğu üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Son aşamada, bölgesel asgari ücret düzeylerinin belirlenebilmesi amacıyla kuantil regresyon analizi uygulanmıştır. Bu analiz ile asgari ücretin farklı gelir düzeylerindeki yayılma etkisi hesaplanmış, düşük ve orta gelir gruplarının asgari ücret artışlarından ne ölçüde etkilendiği bölgesel bazda ortaya konmuştur. Elde edilen katsayılar doğrultusunda, İBBS-1 düzeyindeki her bir bölge için önerilen bölgesel asgari ücret düzeyleri tahmin edilmiştir. Sonuç olarak, çalışan yoksulluğunun yalnızca bireysel faktörlerden değil, aynı zamanda bölgesel eşitsizliklerden de etkilendiğini göstermektedir. Bu çerçevede, Türkiye'de çalışan yoksulluğu ile mücadelede bölgesel asgari ücret uygulamasının gerekliliği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the phenomenon of in-work poverty in Turkey is examined from both conceptual and empirical perspectives. Within the theoretical framework, the concepts of poverty and in-work poverty are analyzed in detail, followed by an investigation into the socioeconomic and regional disparities in in-work poverty in Turkey. Using pooled microdata from the Income and Living Conditions Survey (SILC) for the period 2006–2023, a logistic regression analysis is first conducted to identify the socioeconomic determinants of in-work poverty at the national level. In the second stage, region-specific relative poverty lines are calculated, and separate logistic regression models are estimated for each NUTS-1 region. The results are then compared with the national model to assess how regional disparities influence the likelihood of in-work poverty. In the final stage, a quantile regression analysis is carried out to estimate the appropriate regional minimum wage levels. This analysis identifies the spillover effects of the minimum wage across different income groups and demonstrates to what extent low- and middle-income earners are affected by changes in the minimum wage at the regional level. Based on the obtained coefficients, region-specific minimum wage levels are estimated for each NUTS-1 region. The findings reveal that in-work poverty is influenced not only by individual characteristics but also by structural and regional inequalities. Accordingly, the study highlights the necessity of implementing regionally differentiated minimum wage policies to effectively combat in-work poverty in Turkey.