Sağlık çalışanlarının iş-yaşam dengeleri üzerinde psikolojik sağlamlıklarının belirleyici rolü: Bir devlet hastanesi örneği
The determinant role of psychological resilience on work-life balance of healthcare workers: The case of a state hospital
  1. Tez No: 965309
  2. Yazar: KÜBRA KARATAY SARICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sosyal Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sağlık çalışanlarının insan hayatını doğrudan etkileme sorumluluğu, yoğun ve yorucu çalışma saatleri ve mesleki stres gibi faktörler nedeniyle kişisel hayat ve iş hayatı arasında denge kurabilmeleri güçleşebilmektedir. Bu açıdan bakıldığında sağlık çalışanlarının psikolojik sağlamlıkları iş yaşam dengelerini kurabilmelerinde kritik bir rol oynayabilir. Bu çalışma, sağlık çalışanlarının iş-yaşam dengeleri üzerinde psikolojik sağlamlıklarının belirleyici rolünü incelemek üzere tasarlanmıştır. Araştırmada bazı sosyo-demografik değişkenlerin de iş-yaşam dengesi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma tipi olarak gözlemsel ve kesitsel yöntem tercih edilmiştir. Araştırma Zonguldak ilinin Ereğli ilçesinde Karadeniz Ereğli Devlet Hastanesi'nde uygulanmış ve burada çalışan doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık personelleri çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırma kapsamında üç adet veri toplama aracı kullanılmıştır. Bunlar; demografik bilgi formu, yeni iş-yaşam dengesi ölçeği ve yetişkin psikolojik sağlamlık ölçeğidir. Bu formlardan elde edilen bilgilerin analizinde SPSS 28.0 ve SPSS AMOS 26.0 programları tercih edilmiştir. Psikolojik sağlamlığın iş-yaşam dengesi üzerindeki belirleyici rolünü incelemek için regresyon analizi, demografik değişkenlerin iş-yaşam dengesi üzerindeki rolünü anlamak için ise değişkenin türüne bağlı olarak t-testi, ve ANOVA testi uygulanmıştır. Ayrıca, araştırmaya dahil edilen ve iş yaşam dengesini anlamlı yönde yordadığı tespit edilen değişkenlerin yordayıcılık düzeylerini anlamak amacıyla çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, yaş, meslek grubu, kurumda çalışma süresi, gelir düzeyi, nöbet durumu, fiziksel aktivite, sosyal destek, beslenme ve uyku kalitesi, algılanan stres düzeyi ve psikolojik sağlamlık değişkenlerinin iş yaşam dengesi üzerinde anlamlı bir farklılık yarattığı tespit edilmiştir. Bu araştırma kapsamında elde edilen sonuçların sağlık çalışanlarına yönelik geliştirilecek politikalara ve mevcut araştırma alanına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Because of the responsibility of directly impacting people's lives, long and exhausting working hours, and high levels of occupational stress, it can be challenging for healthcare workers to maintain a balance between their personal and professional lives. From this perspective, psychological resilience may play a significant role in enabling healthcare professionals to establish work-life balance. This research was designed to investigate the predictive role of psychological resilience in healthcare workers' work-life balance. Additionally, the effects of several socio-demographic variables on work-life balance were also examined. An observational and cross-sectional research design was utilized. The study was conducted at Karadeniz Ereğli State Hospital in the Ereğli district of Zonguldak province. Participants included doctors, nurses, and other healthcare professionals working at the hospital. Three data collection instruments were used in this research: a demographic information form, the new work-life balance scale, and the adult psychological resilience scale. SPSS 28.0 and SPSS AMOS 26.0 programs were used to analyze the data collected through these instruments. Regression analysis was used to examine the predictive role of psychological resilience on work-life balance and, while t-tests and ANOVA were applied to analyze the predictive roles of socio-demographic variables on work-life balance, depending on the type of variable. Furthermore, multiple regression analysis was conducted to understand the predictivity levels of the variables that were found to be significant in influencing work-life balance. The analysis revealed that age, occupational group, length of employment at the institution, income level, on-call status, physical activity, social support, nutrition and sleep quality, perceived stress level, and psychological resilience all had a statistically significant effect on work-life balance. The findings of this research are expected to contribute to both policy development aimed at supporting healthcare professionals and the existing body of research on this topic.