LPS ile indüklenen Parkinson hastalığı modelinde oridoninin motor ve motor-olmayan bulgular üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of oridonin on motor and non-motor symptoms in an LPS-induced Parkinson's disease model
  1. Tez No: 965318
  2. Yazar: AYBÜKE BOYACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLARA NEMUTLU SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Moleküler Tıp, Pharmacy and Pharmacology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Parkinson hastalığı (PH), motor sistemin yanında gastrointestinal disfonksiyon, depresyon ve anksiyete gibi motor-olmayan bulgularla da karakterize edilen progresif bir nörodejeneratif hastalıktır. Nöroinflamasyon, PH patogenezinde kritik bir rol oynamakta olup, bu süreçte Toll-benzeri reseptör 4 (TLR4) gibi immün yanıt reseptörlerinin aktivasyonu ön plandadır. Oridonin, antiinflamatuar ve nöroprotektif etkileriyle bilinen doğal bir diterpenoidtir. Bu çalışmada, sistemik LPS (Lipopolisakkarit) ile indüklenen PH fare modelinde oridoninin motor ve motor olmayan bulgular üzerindeki etkilerinin araştırılması ve bu etkilerde TLR4/α-sinüklein ilişkili mekanizmaların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 72 adet erkek C57BL/6 fare, kontrol, LPS, oridonin düşük doz (5 mg/kg), oridonin yüksek doz (10 mg/kg) ve kombinasyon gruplarına (LPS+O1, LPS+O2) ayrıldı. Sistemik LPS (0.3 mg/kg, i.p.) ile nöroinflamatuar PH modeli oluşturuldu. Davranışsal analizlerde depresyon için zorunlu yüzme testi, anksiyete ve lokomotor aktivite için açık alan testi ve yükseltilmiş artı labirent, motor koordinasyon için pole testi ve gastrointestinal fonksiyonlar için kolon hareketliliği uygulandı. Beyin ve kolon dokularında α-sinüklein ve tirozin hidroksilaz (TH) düzeyleri immünohistokimyasal yöntemle değerlendirildi. LPS uygulaması motor koordinasyonda bozulma, depresyon ve anksiyete benzeri davranışlar ile gastrointestinal motilitede azalma oluşturdu. Oridonin uygulaması ise bu parametrelerde doz bağımlı olarak iyileşmeler sağladı. TH immünoreaktivitesi LPS grubunda belirgin şekilde azalırken, oridonin gruplarında özellikle SNpc (substantia nigra pars kompakt), striatum ve DMV (dorsolateral motor vagus çekirdeği) bölgelerinde korunma sağlandı. Ayrıca, α-sinüklein birikimi oridonin uygulamasıyla baskılandı. Bu çalışma, oridoninin LPS ile indüklenen PH modelinde motor ve motor-olmayan belirtileri azaltıcı etkiler gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu etkilerin altında yatan olası mekanizmalar arasında nöroinflamasyonun baskılanması, α-sinüklein birikiminin azaltılması ve dopaminerjik nöronların korunması yer almaktadır. Bu yönleriyle oridonin, PH için hastalığı modifiye edici potansiyeli ile daha ileri çalışmalarda değerlendirilmesi gereken bir molekül olabilir.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease (PD) is a progressive neurodegenerative disorder characterized not only by motor system dysfunction but also by non-motor symptoms such as gastrointestinal dysfunction, depression, and anxiety. Neuroinflammation plays a critical role in the pathogenesis of PD, with the activation of immune response receptors such as Toll-like receptor 4 (TLR4) being particularly important in this process. Oridonin, a natural diterpenoid, is known for its anti-inflammatory and neuroprotective effects. This study aimed to investigate the effects of oridonin on motor and non-motor symptoms in a systemic lipopolysaccharide (LPS)-induced mouse model of PD and to evaluate the involvement of TLR4/α-synuclein-related mechanisms in these effects. Seventy-two male C57BL/6 mice were divided into control, LPS, low-dose oridonin (5 mg/kg), high-dose oridonin (10 mg/kg), and combination groups (LPS+O1, LPS+O2). A systemic neuroinflammatory PD model was established by intraperitoneal administration of LPS (0.3 mg/kg). Behavioral analyses included the forced swim test for depression, open field and elevated plus maze for anxiety and locomotor activity, the pole test for motor coordination, and colon motility assessment for gastrointestinal function. Immunohistochemical methods were used to evaluate α-synuclein and tyrosine hydroxylase (TH) levels in brain and colon tissues. LPS administration resulted in impaired motor coordination, depression- and anxiety-like behaviors, and decreased gastrointestinal motility. Oridonin treatment improved these parameters in a dose-dependent manner. While TH immunoreactivity was markedly reduced in the LPS group, preservation was observed in the oridonin groups, particularly in the substantia nigra pars compacta (SNpc), striatum, and dorsolateral motor nucleus of the vagus (DMV). Moreover, α-synuclein accumulation was suppressed by oridonin treatment. This study demonstrated that oridonin alleviated motor and non-motor symptoms in the LPS-induced PD model. The underlying mechanisms likely involve the suppression of neuroinflammation, reduction of α-synuclein accumulation, and preservation of dopaminergic neurons. These findings suggest that oridonin may represent a disease-modifying candidate for PD and warrants further investigation.