Yüzme yapan bireylerin rekreasyonel spor iyi oluş durumlarının incelenmesi
Investigation of the well-being status of individuals recreational swimming
  1. Tez No: 965317
  2. Yazar: SERCAN ACUNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Hızla gelişen ve değişen dünyamızda son dönemlerde oldukça popüler olan rekreasyon kavramı tarihsel olarak antik çağ dönemine uzanmaktadır (Kelly & Kelly 1994). Bu dönemde algılanan rekreasyon kavramını“serbest zaman etkinliği”kapsamında değerlendiren Aristo, bireylerin meşguliyet alanlarını gözlemlemiştir (Torkildsen, 1992). Dolayısıyla rekreasyon, kavramsal olarak antik çağdan günümüze insanlığın var olduğu tüm zaman ve mekanlarda yaşamın bir parçası olmuştur. Bu çalışmanın ana amacı, yüzme yapan bireylerin rekreasyonel iyi oluş durumlarındaki farklılıkların demografik değişkenlere göre analiz edilmesini içermektedir. Ayrıca çalışmamızda boş zamanlarında rekreasyonel yüzme aktivitesi gerçekleştiren bireylerin cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, ekonomik durum, spor geçmişi, mesleği ve farklı rekreasyon etkinliklerine katılım gibi değişkenleri açısından incelenmesi amaçlanmıştır.“Yüzme Yapan Bireylerin Rekreasyonel İyi Oluş Durumlarının İncelenmesi”adlı çalışmamızın evrenini; Trabzon ilinde rekreasyonel olarak yüzen bireyler oluşturmaktadır. Araştırmamızın örneklem grubunu ise; Trabzon ilinde rekreasyonel olarak yüzen yaklaşık 550 katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcılara olasılıklı olmayan örneklem yöntemlerinden kolaylı örnekleme ve kartopu örnekleme yöntemi kullanılarak ulaşılacaktır. Çalışmanın amacı doğrultusunda araştırmaya; uygulanan anket formunu, gönüllü olarak doldurmayı kabul eden, 18 yaş üzeri (x,y,z kuşakları), rekreasyonel olarak daha önce yüzmüş veya halen yüzmekte olan bireyler dahil edilecektir. Katılımcılara,“Kişisel Bilgi Formu”ve“Rekreasyonel Spor İyi Oluş Ölçeği (RSİOÖ) Türkçe Versiyonu”kullanılarak oluşturulan form Google Doc çevrim içi ve basılı anket yolu ile ulaşılacaktır. İstatistiksel analizler, IBM SPSS Statistics 23 istatistik yazılım programı kullanılarak yapılacaktır. Verilerin normallik durumuna göre ikili karşılaştırmalarda Independent T-Testi veya Mann-Whitney U Testi, üç ve üzeri grupların karşılaştırmalarında One-Way Anova veya Kruskal Wallis testleri kullanılacaktır. Ayrıca sürekli veriler arasındaki ilişkinin incelenmesinde normallik durumuna göre Pearson veya Spearman Korelasyon testleri kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of recreation, which has become very popular recently in our rapidly developing and changing world, dates back to ancient times (Kelly & Kelly 1994). Aristotle, who evaluated the concept of recreation perceived in this period within the scope of“leisure activity”, observed the areas of occupation of individuals (Torkildsen, 1992). Therefore, conceptually, recreation has been a part of life in all times and places where humanity has existed, from ancient times to the present. The main purpose of this study includes analyzing the differences in recreational well-being of swimming individuals according to demographic variables. In addition, our study aimed to examine individuals who perform recreational swimming activities in their spare time in terms of variables such as gender, age, marital status, educational status, economic status, sports history, profession and participation in different recreational activities. The universe of our study titled“Investigation of Recreational Well-Being Status of Individuals Swimming”; It consists of individuals who swim recreationally in Trabzon province. The sample group of our research is; There are approximately 550 participants who swim recreationally in Trabzon province. Participants will be reached using convenience sampling and snowball sampling methods, which are non-probability sampling methods. In line with the purpose of the study; Individuals who are over the age of 18 (generations x, y, z), who have previously or are currently swimming recreationally, who agree to fill out the survey form voluntarily will be included. Participants will be contacted via the form created using the“Personal Information Form”and the“Recreational Sports Well-Being Scale (RSSIS) Turkish Version”, online in Google Doc and through a printed survey. Statistical analyzes will be performed using IBM SPSS Statistics 23 statistical software program. Depending on the normality of the data, Independent T-Test or Mann-Whitney U Test will be used in pairwise comparisons, and One-Way Anova or Kruskal Wallis tests will be used in comparisons of three or more groups. Additionally, Pearson or Spearman Correlation tests will be used to examine the relationship between continuous data, depending on normality.