İki Güney Slav dili olarak Boşnakça ve Makedoncada fiilimsiler
Non-finite verb forms in Bosnian and Macedonian as two South Slavic language
  1. Tez No: 965330
  2. Yazar: KÜBRA KILDIZE KABU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, Güney Slav dillerine ait olan Boşnakça ve Makedoncada fiilimsilerin yapısını karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada öncelikle Slav dillerinin tarihsel gelişimi ve sınıflandırılması üzerinde durulmuş, ardından hem Boşnakça hem Makedoncanın temel gramer özellikleri üzerinde durulmuştur. Bu bölümlerin ardından çalışmanın ana konusu fiilimsiler ele alınmış ve her iki dilde fiilimsi yapıları ve çekimleri incelenmiştir. Fiilimsilerin hangi eklerle türetildiği, hangi fiil türlerinden üretildikleri açıklanmıştır. Böylece Boşnakça ve Makedoncanın fiilimsi yapıları arasındaki benzerlik ve farklılıklar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to comparatively examine the structure of verbals in Bosnian and Macedonian, both of which belong to the South Slavic language group. The research first focuses on the historical development and classification of the Slavic languages, followed by an overview of the fundamental grammatical features of both Bosnian and Macedonian. In the final and main section, the topic of verbals is explored in detail, explaining the morphological formation and conjugation patterns of verbal forms in both languages. The affixes used to derive these forms and the types of verbs from which they originate are also clarified. In doing so, the study reveals the similarities and differences between the verbal systems of Bosnian and Macedonian.