Etkileyici kişilerin (ınfluencer) bireylerin seyahat tercihlerine etkisi
The impact of influencers on individuals' travel preferences
  1. Tez No: 965332
  2. Yazar: ŞULE KIRCALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma dijital iletişim çağında sosyal medya platformlarında etkili olan influencerların bireylerin seyahat tercihleri üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüzde dijitalleşmenin artmasıyla bireylerin seyahat planlaması yaparken geleneksel kaynaklardan çok sosyal medya içeriklerine yöneldiği gözlemlenmektedir. Bu bağlamda seyahat temalı içerik üreten influencerların, bireyleri yönlendirici etkisi araştırmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Farklı yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve sosyal medya kullanım alışkanlıklarına sahip bireylerden oluşan örneklem grubundan veri toplanmıştır. Araştırmada katılımcıların sosyal medya kullanım oranlarının yüksek olduğu bulunmuştur. Bunun yanı sıra katılımcıların seyahat influencerları takip etme sıklıklarının yüksek olduğu görülmüştür. Sosyal medyayı aktif kullanan katılımcılar ile seyahat influencerı takip eden katılımcılarda seyahat motivasyonunun yüksek olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, seyahat motivasyonunun demografik değişkenlere göre farklılık gösterdiği, bunun yanında influencerların seyahat motivasyonunu etkilediği söylenebilir. Aynı zamanda influencer pazarlamasının sadece ürün tanıtımı ile sınırlı olmadığını bireylerin yaşam tarzı ve tüketim alışkanlıklarını şekillendirdiğini elde edilen verilen doğrultusunda söyleyebiliriz. Seyahat influencerları bireylerin seyahat motivasyonlarını arttırmaktadır. Bu bağlamda çalışma tüketici davranışları ve dijital medya etkileşimi açısından iletişim bilimleri alanına önemli katkılar sağladığı ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the influence of social media influencers on individuals' travel preferences in the age of digital communication. With the increasing role of digitalization, it has been observed that individuals tend to rely more on social media content rather than traditional sources when planning their travels. In this context, the main focus of the research is to explore the guiding role of travel-themed influencers on individuals' decisions. A quantitative research method was employed, and data were collected through an online questionnaire. The sample consisted of randomly selected individuals with varying ages, genders, educational levels, and social media usage habits. The findings indicate that participants have a high rate of social media usage. Additionally, the frequency of following travel influencers was found to be high among the participants. It was determined that individuals who actively use social media and follow travel influencers have higher levels of travel motivation. As a result, it can be stated that travel motivation differs according to demographic variables and that influencers significantly affect individuals' travel motivation. Moreover, the data suggest that influencer marketing is not limited to product promotion but also shapes individuals' lifestyles and consumption habits. Travel influencers play a notable role in enhancing individuals' motivation to travel. In this regard, the study offers significant contributions to the field of communication sciences in terms of consumer behavior and digital media interaction.