Okul yöneticilerinin dijital liderlik düzeyleri ile öğretmenlerin dijital bilgelik yeterlikleri arasındaki ilişki
An analysis of the relationship between school administrators' digital leadership levels and teachers' digital wisdom efficacy levels
  1. Tez No: 965349
  2. Yazar: ZELİHA SERİCİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin dijital liderlik düzeyi ile öğretmenlerin dijital bilgelik yeterlikleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2024-2025 eğitim öğretim yılında Osmaniye iline bağlı Kadirli ilçesinde bulunan ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde görev yapan 598 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, öğretmenlerin çalıştıkları okul türüne göre ilkokul, ortaokul ve lise grubu şeklinde tabakalar oluşturularak orantılı tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırma verilerini elde etmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, Bilginoğlu ve Yozgat (2023) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Dijital Liderlik Ölçeği”, Türk (2017) tarafından geliştirilen“Dijital Bilgelik Yeterlik Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda okul yöneticilerinin dijital liderliklerine ilişkin öğretmen algılarının yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; cinsiyet, yaş ve mesleki kıdem bağımsız değişkenlerine göre oluşturulan öğretmen gruplarının, okul yöneticilerinin dijital liderlik düzeyine ilişkin algıları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu görülmüştür. Ancak okul türü, öğrenim durumu ve aynı okul yöneticisi ile çalışma süresine göre oluşturulan öğretmen gruplarının okul yöneticilerinin dijital liderlik düzeyine ilişkin algıları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı görülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre öğretmenlerin dijital bilgelik yeterliklerinin yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, okul türü, öğrenim durumu ve aynı okul yöneticisi ile çalışma süresine göre oluşturulan öğretmen gruplarının dijital bilgelik yeterlikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür. Ayrıca öğretmenlerin görüşlerine göre okul yöneticilerinin dijital liderlik düzeyleri ile öğretmenlerin dijital bilgelik yeterlikleri arasında pozitif yönlü ve orta düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between school administrators' digital leadership levels and teachers' digital wisdom efficacy levels. The research employed a relational survey model, one of the quantitative research methods. The sample of the study consisted of 598 teachers working in primary, secondary, and high schools in Kadirli district of Osmaniye province during the 2024–2025 academic year. The sample was determined using the proportional stratified sampling method by forming strata based on the school types in which the teachers were employed (primary, secondary, and high school). To collect data, the“Personal Information Form”developed by the researcher, the“Digital Leadership Scale”adapted into Turkish by Bilginoğlu and Yozgat (2023), and the“Digital Wisdom Efficacy Perception Scale”developed by Türk (2017) were used. The results of the analysis revealed that teachers perceive school administrators' digital leadership levels to be high. According to the findings, statistically significant differences were found in teachers' perceptions of school administrators' digital leadership levels based on the independent variables of gender, age, and professional seniority. However, no statistically significant differences were found based on school type, educational background, or the duration of working with the same school administrator. The results also indicated that teachers' digital wisdom efficacy levels were high. Furthermore, there were no statistically significant differences in teachers' digital wisdom efficacy levels in terms of gender, age, professional seniority, school type, educational background, or the duration of working with the same administrator. Finally, a statistically significant, moderately positive correlation was found between school administrators' digital leadership levels and teachers' digital wisdom efficacy levels based on the teachers' perceptions.