Öğretmen adaylarının chatgpt destekli İngilizce dil öğretimi ve öğrenimi hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
An investigation of pre-service teachers' views on chatgpt-supported English language teaching and learning
- Tez No: 965359
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SERKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, üretken yapay zekâ araçlarından biri olan ChatGPT'nin, Türkiye'deki İngilizce öğretmeni adaylarının öğretim ve öğrenme yöntemlerini destekleme potansiyelini incelemektedir. Katılımcı eylem araştırması modeliyle yapılandırılan çalışmada, İngilizce Öğretmenliği lisans programına kayıtlı üçüncü sınıf düzeyinde 38 öğretmen adayı üç haftalık bir eğitim sürecine katılmıştır. Bu süreçte katılımcılara, ChatGPT'yi dil öğretimi ve öğrenimi bağlamında pedagojik açıdan etkili biçimde nasıl kullanabileceklerine dair uygulamalı bilgiler sunulmuştur. Araştırmada, eğitim öncesi ve sonrası açık uçlu sorular, yansıtıcı oturum günlükleri, katılımcıların oluşturduğu örnek komut ekran görüntüleri, final anketi ve altı gönüllü katılımcıyla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler dâhil olmak üzere çeşitli nitel veri kaynakları kullanılmıştır. Toplanan veriler karşılaştırmalı ve tematik analiz teknikleriyle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, ChatGPT'nin içerik üretimini kolaylaştırdığını, öğrenen özerkliğini desteklediğini, anlık geribildirim sunduğunu ve sınıf içi etkinlikleri çeşitlendirme konusunda öğretmenlere yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte, aşırı bağımlılık riski, katılımcıların bilgisayar okuryazarlığı düzeylerindeki farklılıklar, akademik etikle ilgili kaygılar ve yanlış bilgi ihtimali gibi önemli sınırlılıklara da dikkat çekilmiştir. Çalışma, üretken yapay zekâ teknolojilerinin eğitsel potansiyelini ortaya koyarken, eleştirel farkındalığın ve öğretmen rehberliğinin önemine vurgu yapmaktadır. Sonuç olarak öğretmen adaylarının çoğu ChatGPT'nin hem öğrenme hem de öğretme amaçlı olarak kullanılmasını faydalı bulmuşlardır. Ayrıca, katılımcıların çoğu ChatGPT'yi gelecekte meslek hayatlarında ve dil öğrenim aşamasında kullanmayı planladıklarını belirtmişlerdir. Aynı zamanda katılımcılar çok fazla yapay zekaya bağlı kalmanın potansiyel zararlarına ve etik kaygılara yönelik düşüncelerini de belirtmişlerdir. Çalışma bu yönüyle, yapay zekâ destekli dil öğrenimi literatürüne katkı sunmakta ve öğretmen yetiştirme programlarına ChatGPT gibi araçların entegrasyonu konusunda pratik öneriler geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the potential of ChatGPT, a generative artificial intelligence tool to support the teaching and learning practices of pre-service English language teachers in Türkiye. Structured as a participatory action research project, the study involved 38 third-year undergraduate students enrolled in an English Language Teaching program who participated in a three-week training process. During this period, participants were provided with hands-on instruction on how to use ChatGPT effectively and pedagogically in the context of language teaching and learning. Multiple qualitative data sources were used in the research, including pre- and post-training open-ended questions, reflective session journals, screenshots of participant-generated prompts, a final open-ended survey, and semi-structured interviews conducted with six voluntary participants. The collected data were analyzed through comparative and thematic analysis techniques. The findings revealed that ChatGPT facilitated content creation, supported learner autonomy, provided instant feedback, and assisted teachers in diversifying classroom activities. However, the study also highlighted several notable limitations, including the risk of over-reliance, disparities in participants' digital literacy levels, concerns regarding academic ethics, and the potential of misinformation. While emphasizing the educational potential of generative AI technologies, the study underlines the importance of critical awareness and teacher guidance. Overall, most participants found ChatGPT to be beneficial for both learning and teaching purposes. Furthermore, many of them indicated their intention to integrate ChatGPT into their future professional practices and language learning efforts. At the same time, participants expressed concerns about the potential drawback of overdependence on AI tools and raised ethical considerations. In this regard, the study contributes to the literature on AI-assisted language learning and offers practical suggestions for integrating tools such as ChatGPT into teacher education programs.