150
Investigation of magnetic dipole excitations in even-even pseudo-mirror nuclei in the 150
- Tez No: 965369
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLÜFER DEMİRCİ SAYGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Atom çekirdeğinin yapısının belirlenmesi, nükleonlar arasındaki bağlanma etkileşimleri gibi temel konuları ele alan nükleer fiziğin önemli bir odak noktasıdır. Bu alandaki en güvenilir bilgi, çekirdeğin dış etkilere verdiği tepkinin titizlikle değerlendirilmesiyle elde edilir. CERN, INFN, GSI ve HILL gibi dünyanın önde gelen nükleer araştırma merkezleri, uzun yıllar boyunca kapsamlı ve etkili çalışmalar yürütmüştür. Bu uyarılmalar, her çekirdek için seviye diyagramlarının oluşturulmasıyla sonuçlanır ve dipol uyarımı çok önemli bir özellik olarak öne çıkar. Dipol uyarılmaları nükleer yapı fiziğinde büyük ilgi görmektedir ve hem çeşitli teorik çerçeveler kullanan araştırmacılar hem de deneyselciler tarafından aktif olarak takip edilmektedir. Teknoloji ilerlemeye devam ettikçe, özellikle deneysel bağlamlarda, MeV enerji ölçeğine ulaşan uyarılmaların doğası giderek daha önemli hale gelmektedir. Dipol uyarılmaları spin ve parite değerlerine göre kesin olarak sınıflandırılır. Özellikle, manyetik dipol uyarılmaları Iπ=1+ spin (I) ve belirli bir pariteye (π) sahiptir. Bu uyarılmaların kritik bir özelliği, nötron-nötron veya proton-proton seviyelerinin spin-yörünge çiftleri arasında gözlenen geçişlerdir. Nüklidler çizelgesinde bulunan 3.000'den fazla nüklidin analizleri, çekirdeklerin hem farklı hem de ortak özelliklere sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalar, çekirdeklerin seviye diyagramlarında parçacık-delik simetrisine sahip sözde-ayna çekirdekler (PMN) olarak eşleşmiş çekirdeklerin düşük enerji seviyelerinde, özellikle de kuadrupol geçişlerinde dejenere olduklarını ikna edici bir şekilde göstermiştir. Bu çekirdeklerin enerji sistemlerini inceleyen çalışmalarda PMN çekirdeklerinin NpNn sayısına göre E(4+)/E(2+) enerji değerleri incelendiğinde sistemin daha kolay anlaşıldığı görülmüştür. NpNn niceliği, en yakın kapalı kabuktan sayılan Nn nötron parçacığı veya boşluğu ile Np proton parçacığı veya boşluğunun çarpılmasıyla bulunur. NpNn miktarı aynı zamanda kapalı kabuğun arkasında deformasyona neden olan etki olan nötron-proton etkileşiminin bir ölçüsüdür. Bu yöntem, aynı NpNn sayısına sahip çekirdeklerin E(4+)/E(2+) oranlarının aynı olması durumunda nükleer yapılarının benzer olduğunu iddia eder. Bu sonuca ulaşmak için, E(2+), E(4+)/E(2+) ve B(E2; 2+→0+) nicelikleri, kapalı kabuklar dikkate alınarak nükleer çizelgedeki birçok çekirdek için analiz edilmiştir. Sistematik bir yaklaşım geliştirilmiştir. NpNn sistemi temel olarak parçacık-delik simetrisi fikrine dayanmaktadır ve NpNn hesaplanırken ya delik-delik ya da parçacık-parçacık sayıları kullanılarak tutarlı bir model yoktur. Bu ölçeklendirme özellikleri ister parçacık ister delik olarak düşünülsün, proton ve nötron çiftleri arasında proton-nötron kuvvetinin ne kadar önemli olduğunu açıkça göstermektedir. PMN çiftlerinin seviye şemalarının daha düşük enerji seviyelerinde görülen bu karşılıklı benzerliğin daha yüksek enerji uyarılmaları için detaylı bir çalışması bulunmamaktadır. Bu tezin amacı, PMN çekirdek çiftlerinin düşük enerjili kuadrupol geçişlerinde gözlenen benzerliğin manyetik dipol e (M1;0+ →1+) geçişlerinde de mevcut olma olasılığını titizlikle araştırmaktır. İlk olarak 150
Özet (Çeviri)
Determination of the atomic nucleus's structure is a pivotal focus of nuclear physics, addressing essential topics such as the binding interactions among nucleons. The most reliable information in this field is obtained by rigorously evaluating the nucleus's response to external influences. Leading nuclear research centers worldwide, including CERN, INFN, GSI, and HILL, have conducted extensive and impactful studies over many years. These excitations culminate in the generation of level diagrams for each nucleus, with dipole excitation standing out as a crucial feature. Dipole excitations are of paramount interest in nuclear structure physics and are actively pursued by researchers employing a variety of theoretical frameworks and by experimentalists alike. As technology continues to advance, especially in experimental contexts, the nature of excitations reaching the MeV energy scale is becoming increasingly significant. Dipole excitations are precisely classified according to their spin and parity values. Notably, magnetic dipole excitations possess a spin (I) of Iπ=1+ and specific parity (π). A critical characteristic of these excitations is the observed transitions between spin-orbit pairs of neutron-neutron or proton-proton levels. Analyses of more than 3,000 nuclides found in the chart of nuclides reveal that nuclei have both different and common features. Recent studies have convincingly shown that nuclei paired as pseudo-mirror nuclei (PMN) with particle-hole symmetry in the level diagrams of nuclei are degenerate at low energy levels, especially quadrupole transitions. In studies looking at the energy systems of these nuclei, it has been observed that the system is easier to understand when examining the E(4+)/E(2+) energy values of PMN nuclei according to the NpNn number. The NpNn quantity is found by multiplying the Nn neutron particle or vacancy counted from the nearest closed shell by the Np proton particle or vacancy. The NpNn quantity is also a measure of the neutron-proton interaction, which is the effect that causes deformation behind the closed shell. This method claims that if the E(4+)/E(2+) ratios of nuclei with the same NpNn number are the same, their nuclear structures are similar. To reach this conclusion, the quantities E(2+), E(4+)/E(2+), and B(E2; 2+→0+) were analyzed for many nuclei in the nuclear chart, considering subclosed shells. A systematic approach was developed. The NpNn system is mainly based on the idea of particle-hole symmetry, and there is no consistent pattern when calculating NpNn using either hole-hole or particle-particle numbers. These scaling properties clearly show how important the proton-neutron force is between pairs of protons and neutrons, whether they are considered as particles or holes. There is no detailed study of this mutual similarity seen at lower energy levels of the level schemes of PMN pairs for higher energy excitations. The aim of this thesis is to rigorously investigate the possibility that the similarity observed in the low-energy quadrupole transitions of PMN pairs of nuclei is also present in the magnetic dipole B(M1;0+ →1+) transitions. Firstly, PMN nucleus pairs were determined by considering the NpNn numbers and E(4+)/E(2+) ratios of the nuclei located in the 150