Çocuk kardiyoloji polikliniğine başvuran çocuklarda konjenital kalp hastalığı sıklığı, dağılımı ve eşlik eden hastalıkların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 965371
  2. Yazar: HANİFE TUĞÇE ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SERT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Çocuk kardiyoloji polikliniğine başvuran hastalarda konjenital kalp hastalığı sıklığının, dağılımının ve eşlik eden hastalıkların belirlenmesi amaçlandı. Yöntem ve gereç: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Çocuk Kardiyoloji Polikliniğinde Ocak 2013-Aralık 2015 tarihlerinde 3 yıllık periyodda transtorasik ekokardiyografi ile değerlendirilen çocukların dosya kayıtları geriye dönük olarak incelendi. Konjenital kalp hastalıkları soldan sağa şantlı hastalıklar, obstrüktif hastalıklar, siyanotik hastalıklar, kardiyak malpozisyon, vasküler ring ve sınıflandırılmayan hastalıklar olmak üzere gruplandırıldı. Hastalıkların sıklığı, cinsiyet ve yaş grupları arası dağılımı, eşlik eden sendrom ya da genetik hastalık varlığı incelendi. Bulgular: Çalışmaya 12,342 birey dahil edildi. Çalışma bireylerinin 6996'si erkek (%56.7), 5346'si kız (%43.3) idi. Bireylerin yaş aralığı 1 gün - 18 yıl, ortalama yaş 6.86 ± 5.39 yıl idi. Konjenital kalp hastalığı tüm bireylerin %27.7'sinde tespit edildi. Konjenital kalp hastalığı erkeklerde ve 0-1 ay yaş grubunda en sık saptandı. Konjenital kalp hastalıkları sırasıyla %87 soldan sağa şantlı hastalıklar, %21.2 sınıflandırılmayan hastalıklar, %7 obstrüktif hastalıklar, %1.6 siyanotik hastalıklar, %0.8 vasküler ring ve %0.7 kardiyak malpozisyon olarak tespit edildi. Soldan sağa şantlı hastalıklar erkeklerde daha sık saptandı. Soldan sağa şantlı hastalıklar 0-1 ay yaş grubunda, obstrüktif lezyonlar 1 ay-2 yaş grubunda, siyanotik hastalıklar 1 ay-2 yaş grubunda, sınıflandırılmayan kalp hastalıkları 0-1 ayda, vasküler ring 0-1 ay ve 6-18 yaş grubunda daha sık olarak saptandı. Konjenital kalp hastalığı sınıflamasına dahil edilmeyen biküspid aort kapağı, mitral kapak prolapsusu ve patent foramen ovalenin sıklıkları sırası ile %2, %2.2 ve %20.6 idi. Sonuç: Çocuk kardiyoloji polikliniğine başvuran hastalara ekokardiyografi yapılmasını öneriyoruz. Yaşamın ilk bir ayında çocuk kardiyoloji bölümüne yönlendirilen yenidoğanlara ekokardiyografik inceleme yapılması ile özellikle soldan sağa şantlı ve siyanotik konjenital kalp hastalıklarının tespit edilmesi ve böylece bunların uygun zamanda tedavilerinin planlanması sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study we aimed to determine incidence, distribution and comorbidities of congenital heart diseases in patients admitted to pediatric cardiology clinic. Material and method: We analyzed children file records, whose assessed by transthoracic echocardiography between January 2013 - December 2015 in Konya Training and Research Hospital Pediatric Cardiology Clinic retrospectively. Congenital heart diseases were grouped as left to right shunts, obstructive diseases, cyanotic diseases, cardiac malposition, vascular ring and unclassified diseases. Prevalence of diseases, gender, distribution between age groups, presence of genetic diseases or concomitant syndromes were examined. Results: 12.342 individuals were included in the study. 6996 of the individuals were male (%56.7) and 5346 were female (%43.3). The age range of individuals was 0-18 years and the mean age was 6.86 ± 5.39 years. Congenital heart disease was determined in %27,7 of all indiviudals. Congenital heart diseases were the mort frequent in 0-1 month age of group in males. Distributions between groups of congenital heart diseases were %87 left to right shunts , %7 obstructive diseases , %1.6 cyanotic diseases, %0.7 cardiac malposition , %0.8 vascular ring and %21.2 unclassified diseases respectively. Left to right shunts were more common in males. Left to right shunts were more frequent in 0-1 months. Obstructive lesions and cyanotic diseases were more common in the group of 1 month- 2 year. Unclassified cardiac diseases were more common in the group of 0-1 month. Vascular ring was more common in the groups of 0-1 month and 6-18 years. Frequencies of bicuspid aortic valve, mitral valve prolapse and patent foramen ovale, which were not included in the classification of congenital heart diseases were %2, %2.2 and %20.6 respectively. Conclusion: We recommend performing echocardiography for patients admitted to the pediatric cardiology clinic. Performing echocardiography to newborns who were oriented pediatric cardiology department in the first month of life can detect left to right shunts and cyanotic congenital heart diseaes and treatments can be planned at appropriate time.