Maden işçilerinin iş kazaları kader inancının belirleyicileri olarak iş sağlığı okuryazarlığı ve güvenlik iklimi algısı
Occupational health literacy and perception of safety climate as determinants of fatalism regarding work accidents among mine workers
  1. Tez No: 965376
  2. Yazar: NİL EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KULAKÇI ALTINTAŞ, PROF. DR. DENİZ TANYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, yer altında çalışan maden işçilerinin iş kazaları kader inancının belirleyicileri olarak iş sağlığı okuryazarlığı ve güvenlik iklimi algısını değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Yordayıcı korelasyonel tasarımdaki bu çalışma, Zonguldak İli Türkiye Taşkömürü Kurumuna bağlı Karadon Taş Kömürü İşletme Müessesi'nde çalışan 326 madencinin katılımıyla gerçekleştirildi. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, İş Kazaları ve Kader Ölçeği, İş Sağlığı Okuryazarlığı Ölçeği ve Güvenlik İklimi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to evaluate occupational health literacy and safety climate perception as predictors of fatalistic beliefs about work accidents among underground mine workers. Designed as a predictive correlational study, the research was carried out with the participation of 326 miners working at the Karadon Hard Coal Enterprise affiliated with the Turkish Hard Coal Institution in Zonguldak Province. The data were collected using the Personal Information Form, the Work Accidents and Fatalism Scale, the Occupational Health Literacy Scale, and the Safety Climate Scale. The obtained data were analyzed using the SPSS 25.0 software, employing descriptive statistics and multiple regression analysis. The level of statistical significance was accepted as p0.05).