Total diz protezi cerrahisi geçirmiş olan hastalarda gövde stabilizasyon eğitiminin fonksiyonel performans ve denge üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of trunk stabilization program on functional performance and balance following total knee arthroplasty
- Tez No: 383182
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, total diz protezi (TDP) cerrahisi sonrası standart egzersizlere ek olarak verilen gövde stabilizasyon egzersizlerinin fonksiyonel performans, denge ve yaşam kalitesi üzerine olan etkilerini araştırmaktı.Çalışmaya 34 hasta (kontrol:17; eğitim:17) katıldı. Bir gruba standart ev programı, diğer gruba ise standart ev programına ek olarak gövde stabilizasyon egzersizleri verildi. Her iki gruptaki hastalar 6 hafta boyunca egzersiz programlarını takip etti. Hastalar tedavi öncesi ve 6 haftalık eğitim sonrası değerlendirildi. Hastaların demografik bilgileri, hastanede kalış süreleri, egzersiz alışkanlıkları, varsa ek sistemik hastalıkları kaydedildi. Eklem hareket açıklığı ''Üniversal Gonyometre'' ile ölçüldü. Ağrı, ''Vizüel Analog Skala'' ile değerlendirildi. Gövde stabilizasyonu sağlayan kasların kuvveti, Basınçlı Biofeedback Aleti“Chattanoga Pressure Biofeedback'' ile değerlendirildi. Dengenin değerlendirilmesinde, ''Berg Denge Ölçeği'' kullanıldı. Diz fonksiyonları, ''Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri Osteoartrit İndeksi”(WOMAC) ile ölçüldü. Fonksiyonel performans düzeyi 'Süreli Kalk Yürü Testi', 'Beş Kere Otur Kalk Testi' ve 'Basamak Tırmanma Testi' ile değerlendirildi. Fiziksel endurans, '6 Dakika Yürüme Testi' ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The aim ofthis study, was to examinethe effect of trunk stabilization exerciseprogram, in addition tostandardhome exercise programon functional performance, balance and quality of lifeaftertotal knee arthroplasty.Thirty-four patientsunderwenttotal kneereplacement surgery(Control Group: 17; StabilizationGroup:17) were included. Standardhome exercise programwas given to control group, in addition to standard home exercise program trunk stabilization exercises were given to stabilization group. Patientsin both groupshad6-weekstandard exerciseprogram. All patients were assessed before and after6-weeks. Patients' demographicdata,duration ofhospitalization, exercise habits,if any, additionalsystemic diseaseswere recorded. Range of motion was examined with“Universal Goniometer”. Pain was assessed with“Visual Analog Scale”. Stabilization ofbodymuscle activation,before and after treatmentwasevaluatedwith the activation ofthemultifidusmuscle via“Chattanoga PressureBiofeedback. Balance was assessed with ”Berg Balance Scale“ (BBS). Function of knee was evalueted ”Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index". Functional performance was evaluated with the timed up and go test, 5-time sit to stand test, step test. Physical endurance was evaluated with6-minute walk test. Quality of life was evaluated SF-36.