Embriyonik ve fetal döneme ait vücut sıvılarının prostat kanseri üzerindeki yeniden programlama etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the reprogramming effect of embryonic and fetal body fluids on prostate cancer
- Tez No: 965407
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLPERİ ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Histoloji ve Embriyoloji, Genetics, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kanser, farklı dokularda kontrolsüz hücre çoğalması ve yayılımı ile karakterize, kompleks bir hastalıktır. Son yıllarda embriyonik gelişim süreçleri ile kanser arasında moleküler düzeyde benzerliklerin olduğu gösterilmiştir. Embriyonik mikroçevrenin, malign hücre davranışlarını yeniden programlayarak hücre farklılaşmasını ve invazyonu etkileyebileceği düşünülmektedir. Bu doğrultuda planlanan çalışmada, embriyonik ve fetal döneme ait vücut sıvılarının (amniyon sıvısı, amniyosentez sıvısı ve koryon villus biyopsisinden elde edilen sıvılar) prostat kanseri üzerindeki yeniden programlama etkileri karşılaştırmalı olarak değerlendirilecektir. Araştırmada prostat kanserine ait DU145 hücre hattı kullanılacak; bu hücreler, farklı dilüsyon oranlarında hazırlanan üç tip koşullu medium ile kültüre edilecektir. Uygulanan bu mediumların hücre canlılığı üzerine etkisi, MTT hücre proliferasyon testi ile 24, 48 ve 72. saatlerde değerlendirilecektir. Canlılık verileri doğrultusunda belirlenen optimal inkübasyon süresi sonunda, total RNA izolasyonu yapılacak ve RT-qPCR yöntemiyle 40 hedef genin ekspresyon düzeyi analiz edilecektir. Gen ekspresyon analizinde anlamlı değişim gösteren üç hedef gen için immünofloresan boyama yapılacak ve gen ürünlerinin hücre içi lokalizasyonu görüntülenecektir. Literatürde embriyonik ve fetal dönem vücut sıvılarının kanser hücrelerinde proliferasyon, diferansiyasyon ve bazı genlerin ekspresyon düzeyleri üzerinde düzenleyici etkilere sahip olabildiğini gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Özellikle embriyonik mikroçevreden elde edilen sekretomların, kanser hücrelerinin malign fenotipini baskılayabileceği ve potansiyel olarak tümör süpresif etkiler gösterebileceği öne sürülmektedir. Bu tez çalışması, sekretom tabanlı yeni tedavi stratejilerinin geliştirilmesine zemin hazırlayabilecek nitelikte olup, hem kanser biyolojisi hem de rejeneratif tıp alanlarına katkı sunabilir.
Özet (Çeviri)
Cancer is a complex disease characterized by uncontrolled cell proliferation and dissemination across various tissues. In recent years, molecular-level similarities between embryonic developmental processes and cancer have been demonstrated. It is hypothesized that the embryonic microenvironment may influence cell differentiation and invasion by reprogramming malignant cell behavior. In line with this, the planned study aims to comparatively evaluate the reprogramming effects of embryonic and fetal body fluids—including amniotic fluid, amniocentesis-derived fluid, and chorionic villus sampling fluid—on prostate cancer. In this study, the DU145 human prostate cancer cell line will be used and cultured with three types of conditioned media prepared at different dilution ratios. The effects of these media on cell viability will be assessed at 24, 48, and 72 hours using the MTT cell proliferation assay. Based on viability data, total RNA will be isolated at the optimal incubation time, and the expression levels of 40 target genes will be analyzed via RT-qPCR. For three genes that show statistically significant changes in expression, immunofluorescence staining will be performed to visualize the intracellular localization of their gene products. Previous studies in the literature have shown that embryonic and fetal body fluids can exert regulatory effects on cancer cell proliferation, differentiation, and gene expression levels. In particular, secretomes derived from the embryonic microenvironment are suggested to suppress the malignant phenotype of cancer cells and may exert potential tumor-suppressive effects. This thesis project holds the potential to lay the groundwork for the development of novel secretome-based therapeutic strategies, thereby contributing to both cancer biology and the field of regenerative medicine.