Rekreatif spor antrenörlerinin mesleki doyum ve tükenmişlik düzeyleri ilişkisi
Relationship between occupational satisfaction and burnout levels of recreative sports coaches
  1. Tez No: 965406
  2. Yazar: KARBUSE ŞENKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Araştırmanın amacı, rekreatif spor antrenörlerinin mesleki doyum ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini rekreatif spor antrenörleri oluşturmaktadır. Örneklem ise kolay ulaşılabilir örneklem yöntemiyle belirlenmiş 306 rekreatif spor antrenöründen oluşmaktadır. Veri toplamak adına Minesota İş Doyum Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen yanıtların tutarlılığı Cronbach Alpha katsayısı ile değerlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen verilerin normallik değerlendirmeleri ise eğiklik ve basıklık değerleri ile yapılmıştır. Verilerin normal dağılım göstermesi doğrultusunda Bağımsız Gruplar t-testi ve Tek Yönlü Varyans analizi uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi için ise Pearson Korelasyon katsayısı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to examine the relationship between the job satisfaction and burnout levels of recreational sports coaches. The universe of the research consists of recreational sports coaches. The sample consists of 306 recreational sports coaches determined by the easily accessible sampling method. The Minnesota Job Satisfaction Scale, Maslach Burnout Scale and Personal Information Form were used to collect data. The consistency of the obtained responses was evaluated with the Cronbach Alpha coefficient. The normality assessments of the data obtained in the study were made with skewness and kurtosis values. Independent Groups t-test and One-Way Variance Analysis were applied in line with the normal distribution of the data. Pearson Correlation coefficient was calculated to evaluate the relationships between the variables.