Predicting risk-taking behavior with expected emotion
Risk alma davranışının beklenen duygu ile öngörülmesi
  1. Tez No: 965410
  2. Yazar: EZGİ YILMAZBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ITIR KAŞIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Araştırmanın nihai amacı bipolar bozukluğu olan kişilerin riskli bir kararın olası kayıp ve kazanç sonuçlarına ilişkin beklenen duygu değerlendirmelerinin bipolar bozukluğu olmayan kontrol grubundan farklı olup olmadığını davranışsal ve elektrofizyolojik verilere dayanarak incelemektir. Mevcut çalışma, bipolar bozukluğu olan bireylerden ziyade subklinik bipolar grup (SBG) ile yürütülmüş öncül bir çalışmadır. Araştırmanın ana hipotezi, SBG'nin riskli kararların olası kayıp sonuçlarını değerlendirmeleri istendiğinde, kontrol grubuna kıyasla daha düşük düzeyde olumsuz beklenen duygusal değerlendirmeler bildireceği yönündedir. Çalışma, bu farkın bipolar bozukluğu olan bireylerde gözlenen yüksek risk alma eğiliminin temelinde yattığı ve bu farkın risk alma davranışını öngörebileceği düşüncesine dayalı olarak tasarlanmıştır. Olası kayıp–kazanç senaryosunu simüle etmek için basit ve tekrarlayıcı bir yazı-tura görevi kullanılmıştır. Deney sırasında kalp ritmine ilişkin elektrofizyolojik sinyaller toplanmıştır. Bulgular, SBG ile kontrol grubu arasında beklenen duygu değerlendirmeleri açısından herhangi bir anlamlı fark göstermemiştir ancak SBG'nin duygu beklentisi değerleri kontrollerden yüksektir. Ancak, subklinik bipolar bozukluk grubundaki bireylerin olumsuz anlık duygularında kontrol grubuna kıyasla anlamlı bir fark bulunmuştur; kontrol grubu daha yüksek düzeyde olumsuz anlık duygu göstermiştir. Sonuçlar, kontrol grubuna kıyasla SBP'de kayıplara verilen tepkilerin daha zayıf olma eğilimiyle ilişkilendirildi.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine whether individuals with bipolar disorder's expected emotional appraisals of the potential loss and gain outcomes of a risky decision differ from those in a control group without bipolar disorder, based on behavioral and electrophysiological data. The current study is a preliminary study, conducted with the subclinical bipolar group (SBG) rather than individuals with bipolar disorder. The main research hypothesis is that SBG will report lower negative expected emotional appraisals when asked to evaluate the potential loss outcomes of risky decisions compared to the control group. The study was designed based on the idea that this difference in expected emotional appraisals underlies the higher risk-taking tendency in individuals with bipolar disorder and hypothesizes that this difference may predict risk-taking behavior. A simple, repetitive coin-tossing task was used to simulate the loss-gain scenario. During the experiment, electrophysiological signals for heart rhythm was collected. Results showed no significant difference between the expected emotion evaluations of SBG and controls but higher scores of expectations for SBG. However, there was a significant difference between negative immediate emotions of people with subclinical bipolar disorder and controls, control group showing higher negative immediate emotion. Results were evaluated as blunted loss response tendency of SBG.