Multitravma hastalarında renal rezistif indeksin erken dönem mortalite üzerine etkisi
The effect of renal resistive index on early mortality in multitrauma patients
  1. Tez No: 965411
  2. Yazar: AHMET SIRRI YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı, multitravma hastalarında acil servise başvuru anında (0. saat) ve takibinin 24. saatinde ölçülen Renal Rezistif İndeks'in (RRI) erken dönem mortalite, travma şiddeti, yatış yeri ve resüsitasyon ihtiyacı gibi kritik klinik sonlanımlar üzerindeki prognostik değerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Prospektif gözlemsel kohort olarak tasarlanan bu çalışmaya, bir üniversite hastanesi acil servisine başvuran 45 multitravma hastası dahil edildi. Hastaların başvuru anı (0. saat) ve 24. saatte demografik, klinik, laboratuvar ve yatak başı ultrasonografi (RRI, FAST) verileri kaydedildi. RRI'nin 30 günlük mortalite, Yaralanma Şiddet Skoru (ISS), yatış yeri ve eritrosit süspansiyonu (ES) ihtiyacı ile ilişkisi istatistiksel testler ve ROC analizi ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışma sonunda 30 günlük mortalite oranı %22,2 (n=10) olarak saptandı. Mortal seyreden olgularda RRI değerleri, yaşayan olgulara göre hem 0. saatte (0,82±0,08 vs. 0,69±0,12) hem de 24. saatte (0,82±0,12 vs.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The aim of this study was to investigate the prognostic value of Renal Resistive Index (RRI) measured at the time of presentation to the emergency department (hour 0) and at the 24th hour of follow-up in multitrauma patients on critical clinical outcomes such as early mortality, trauma severity, hospitalization, and need for resuscitation. Materials and Methods: This prospective observational cohort study included 45 multitrauma patients presenting to the emergency department of a university hospital. Demographic, clinical, laboratory, and bedside ultrasonography (RRI, FAST) data were recorded at the time of presentation (hour 0) and at the 24th hour. The relationship between RRI and 30-day mortality, Injury Severity Score (ISS), hospitalization, and need for red blood cell suspension (RSS) was evaluated using statistical tests and ROC analysis. Results: The 30-day mortality rate at the end of the study was 22.2% (n=10). RRI values in mortal cases were statistically significantly higher than in surviving cases at both the 0th hour (0.82±0.08 vs. 0.69±0.12) and 24th hours (0.82±0.12 vs.