Aile bireyleriyle ilgili atasözleri ve deyimlerin karşılaştırması: Türkiye Mısır örneği
Comparison of proverbs and idioms related to family members: Türkiye Egypt example
- Tez No: 965431
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Her milletin kendine özgü kültürel mirası vardır. Bu kültürel miras ve o milletin dilsel söz varlığı incelendiğinde, o toplumun kültürel yapısı, düşünce sistemi, dünya görüşü ve yaşam biçimi hakkında kapsamlı bilgiler edinilebilir. Atasözleri ve deyimler, bir milletin kültürel mirasının önemli bir parçasını oluşturur ve ait oldukları milletin diline zenginlik katar. Aynı zamanda, atasözleri ve deyimler bir toplumun inanç, gelenek, hayat deneyimi ve yaşam biçimlerini yansıtır. Bu çalışmada, atasözleri ve deyimlerin bir toplumun düşünce tarzı ve kültürel yapısı hakkında önemli ipuçları verdiği düşüncesinden yola çıkılarak Türkiye Türkçesi ve Mısır Arapçasında“aile bireyleri”konusu çerçevesinde yer alan atasözleri ve deyimlerin nasıl ele alındığı araştırılmıştır. Bu çalışma, giriş bölümü hariç üç bölümden oluşmaktadır: Atasözleri ve deyimlerin tanımı, özellikleri ve kültürel işlevleri ile Türkiye Türkçe ve Mısır Arapçasındaki atasözleri ve deyimlere genel bir bakış; Türkiye Türkçesinde aile bireyleri ile ilgili atasözleri ve deyimlerin Mısır Arapçasında kullanılan atasözü ve deyimlerle karşılaştırmalı bir incelemesi; her iki dilde aile bireyleriyle ilişkilendirilen toplumsal değerlerin atasözleri ve deyimler üzerinden karşılaştırmalı bir analizi. Yine bu çalışmada, aile bireyleriyle ilgili atasözleri ve deyimleri belirlemek için kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Elde edilen veriler, belirli tematik başlıklar altında sınıflandırılmış ve analiz sürecinde betimsel analiz yöntemi uygulanmıştır. Bu yöntemde veriler, önceden belirlenen temalar çerçevesinde özetlenmiş ve yorumlanmıştır. Böylece Türk ve Mısır toplumlarında aile kavramı, aile bireylerine atfedilen değerler ve bu değerlere ilişkin benzerlik ve farklılıklar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Türkiye ile Mısır arasındaki tarihsel etkileşim ve kültürel yakınlık nedeniyle, her iki toplumda da aile bireyleriyle ilgili atasözleri ve deyimlerin büyük ölçüde benzerlik gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Every nation has its unique cultural heritage. When this cultural heritage and the linguistic vocabulary of that nation are examined, comprehensive information can be obtained about that society's cultural structure, thought system, worldview, and lifestyle. Proverbs and idioms constitute an important part of a nation's cultural heritage and add richness to the language of the country to which they belong. At the same time, proverbs and idioms reflect the beliefs, traditions, life experiences, and way of life of a society. In this study, based on the idea that proverbs and idioms provide important clues about the way of thinking and cultural structure of a society, the handling of proverbs and idioms within the framework of“family members”in Turkish and Egyptian Arabic has been investigated. This study, except for the introduction, consists of three parts: an overview of the definitions, terminology, and cultural functions of proverbs and idioms in Turkish and Egyptian Arabic; a comparative analysis of proverbs and idioms related to family members in Egyptian Arabic in comparison with proverbs and idioms used in Turkish; A comparative analysis of social values associated with family members through proverbs and idioms in both languages. This study conducted a comprehensive literature review to identify proverbs and idioms related to family members. The data obtained were classified under certain thematic headings, and a descriptive analysis method was applied in the analysis process. In this method, the data were summarized and interpreted within the framework of predetermined themes. Thus, the concept of family in Turkish and Egyptian societies, the values attributed to family members, and the similarities and differences regarding these values were revealed. Due to the historical interaction and cultural affinity between Turkey and Egypt, it was determined that the proverbs and idioms related to family members in both societies are largely similar.