Hbsag pozitifliği saptanan kişilerin çocuklarının, eşlerinin ve diğer akrabalarının HBV ile karşılaşma durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of hbv contact of children, families and other close realtives of hbsag positive people
  1. Tez No: 482677
  2. Yazar: EMİNE AYDIN SİLCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA TOSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Gereç-Yöntem: Çalışmanın evrenini SBÜ İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hepatit Polikliniği'nde izlenmekte olan 300 HBsAg pozitif hasta oluşturmuş , bu kişilere Ekim 2016-Mart 2017 tarihleri arasında yüzyüze görüşerek veya telefon ile arayarak anket uygulanmıştır. Gönüllü olan 300 hasta ile bu anket çalışması yapılmış , anket sonunda hastalara hepatit B ile ilgili bilgiler hem sözel olarak anlatılmış hem de yazılı olarak bilgilendirme broşürü verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study is to evaluate the HBV occurrence condition in the children, spouses and other relatives of HBsAg positive individuals. Material-Method: 300 HBsAg positive patients observed in SBU İzmir Bozyaka Training and Research Hospital Hepatitis Polyclinic constituted the universe of the study and the questionnaire was applied face-to-face or through the phone between October 2016 and March 2017. This questionnaire was made on 300 volunteering patients and verbal information and brochures on hepatitis B were given to the patients at the end of the questionnaire. Acquired information were evaluated with SPSS (Statistical Package for Social Sciences 18 version) program.