Bafa Gölü ve çevresinin koruma kullanım olanakları yönünden değerlendirilmesi
The Research on the evaluation of the useage and protection of the lake Bafa and around
  1. Tez No: 96546
  2. Yazar: ZEYNEP AKARSU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ENGİN NURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
IV ÖZET Bafa Gölü ve çevresinin koruma kullanım olanaklarının irdelendiği bu çalışmada; göl ve çevresinin bütün olarak algılanıp bu konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunulmuştur. Bilindiği gibi günümüzde sulak alanlar, mutlak korunması gereken ekosistemler olarak kabul edilmektedir. Bafa Gölü de gerek sulak alanlar bakımından, gerekse doğa parkı olarak önemli alanlanmızdandır. Araştırmada ekolojik ve ekonomik yönden büyük öneme sahip olan Bafa gölü ve çevresinin alan kullanım karalan irdelenmiştir. Ayrıca gölün yaşamsal önlemleriyle ilgili öneriler verilmiştir. Anahtar Sözcükler; Sulak alanlar, doğa koruma alanları, doğa parkı, alan kullanım kararlan.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main features of this study is the resarch on the evaluation of the protection and the usage of the round lake Bafe; considering the values of Bafa Lake and it surronds. Nowadays wetlands are considered as an ecosytems to be protected. Bafe Lake, our study area, is one of the most important areas as both wetlands and nature park. In our resarch, the land use decisions of Bafe Lake and surroundings which have a great ecological and economic importance were examined. Furthermore, it was given some suggestions on sustainable life of the lake. Key words; Wetlands, natural protection area, natural park, land use decisions.