Câbir bin Abdullah'ın tefsir rivayetleri
The tafsir Narrations of Jabir bin Abdullah
  1. Tez No: 965465
  2. Yazar: MÜCAHİDE FARUK
  3. Danışmanlar: DR. HÜSEYİN ZAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'in anlaşılmasında sahâbenin katkısı, vahyin ilk muhatapları olmaları açısından büyük önem taşımaktadır. Bu öncü kuşağın önemli isimlerinden biri olan Câbir b. Abdullah, yalnızca hadis ve fıkıh alanlarında değil, tefsir sahasında da dikkate değer bir birikim ortaya koymuştur. Onun Kur'ân âyetlerine dair naklettiği rivayetler, erken dönem tefsir faaliyetlerini anlamak için önemli bir imkân sunmaktadır. Bu çalışmada sahâbîlerden Câbir b. Abdullah'a nispet edilen tefsir rivayetleri tespit edilerek içerik bakımından incelenmiştir. Öncelikle güvenilir klasik kaynaklarda yer alan rivayetler derlenmiş, ardından bu rivayetler üzerinden Câbir'in tefsir anlayışına dair ipuçları ortaya konulmuştur. Özellikle sebeb-i nüzûl bilgisi içeren veya zayıf kabul edilen rivayetler ayrıca değerlendirilmiştir. Bu incelemeler sonucunda Câbir b. Abdullah'ın tefsir faaliyetlerinin, sahâbe dönemi tefsir anlayışının temel özelliklerini yansıttığı, ancak bunun yanında bireysel yorumlar ve özgün katkılar da içerdiği görülmüştür. Çalışma, bu yönüyle hem Câbir b. Abdullah'ın tefsir geleneği içindeki yerini belirlemeye hem de sahâbî tefsirlerinin yapısını ve çeşitliliğini anlamaya katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The contribution of the Companions to the understanding of the Qur'an is of great significance, as they were the first recipients of divine revelation. Among this pioneering generation, Jâbir b. Abd Allâh stands out not only for his role in ḥadîth and jurisprudence but also for his noteworthy engagement in Qur'anic exegesis. The reports attributed to him concerning the interpretation of Qur'anic verses provide valuable insights into the formative stages of tafsîr. This study identifies and examines the exegetical reports transmitted from Jâbir b. Abd Allâh, focusing particularly on those preserved in reliable classical sources. Special attention has been given to reports containing asbâb al-nuzûl information as well as those considered weak. The analysis demonstrates that Jâbir's exegetical activity reflects the essential characteristics of Companion exegesis while also containing individual interpretations and distinctive contributions. Thus, this study aims both to determine Jâbir b. Abd Allâh's place within the tafsīr tradition and to contribute to a deeper understanding of the structure and diversity of early Companion exegesis.