Bariyatrik cerrahide sujok terapinin cerrahi korku, kaygı, bulantı-kusma, ağrı ve uyku üzerine etkisi
The effects of sujok therapy on surgical fear, anxiety, nausea-vomiting, pain, and sleep in patients undergoing bariatric surgery
- Tez No: 965466
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KARAMAN ÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, bariyatrik cerrahide Sujok terapinin cerrahi korku, kaygı, bulantı-kusma, ağrı ve uyku üzerine etkisini belirlemektir. Materyal ve Yöntem: Çalışma, Haziran 2024-Ağustos 2025 tarihleri arasında Ordu ilinde gerçekleştirilmiş, plasebo gruplu randomize kontrollü deneysel bir araştırmadır. Araştırma örneklemini bariyatrik cerrahi geçiren 60 birey oluşturdu (deney (n=20), plasebo (n=20) ve kontrol (n=20)). Veriler; Hasta Tanıtım Formu, Cerrahi Korku Ölçeği, Durumluk Kaygı Ölçeği, Sürekli Kaygı Ölçeği, Bulantı Sayısal Ölçeği, Richard-Campbell Uyku Ölçeği aracılığıyla toplandı. İstatistiksel analizlerde tanımlayıcı testlerin yanı sıra Ki-kare testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Pillai's Trace testi kullanıldı. Bulgular: Bulgular, deney grubunun bulantı varlığı ve şiddeti ile kusma durumuna ilişkin puan ortalamalarının, 0. saat dışında tüm zaman dilimlerinde diğer gruplardan anlamlı derecede düşük olduğunu gösterdi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The effects of Sujok therapy on surgical fear, anxiety, nausea-vomiting, pain, and sleep quality in patients undergoing bariatric surgery. Materials and Methods: The study was conducted as a randomized controlled experimental research with a placebo group between June 2024 and May 2025 in Ordu province. The sample consisted of 60 individuals undergoing bariatric surgery ((n=20), placebo (n=20), and control (n=20)). Data were collected using the Patient Information Form, Surgical Fear Scale, State Anxiety Scale, Trait Anxiety Scale, Numerical Nausea Scale, and the Richard-Campbell Sleep Questionnaire. Statistical analyses included descriptive tests, Chi-square test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), and Pillai's Trace test. Results: The findings revealed that, except for the 0th hour, the mean scores of nausea presence and severity, as well as vomiting status, were significantly lower in the experimental group compared to the other groups (p0.05).