Erdem değer eylem modeli kapsamında sosyal bilgiler dersindekapsayıcı eğitime yönelik değer etkinlikleri: Öğretmen uygulamaları ve görüşleri
The virtue-value-action model in the context of social studies: Inclusive education value activities through teacher practices and perspectives
- Tez No: 965469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sosyal Bilgiler dersinde Erdem-Değer-Eylem Modeli kapsamında kapsayıcı eğitime yönelik yürütülen değer eğitimi etkinliklerinin öğretmen uygulamaları ve görüşleri doğrultusunda incelenmesidir. Araştırma nitel yöntemle yürütülmüş ve veri toplama aracı olarak yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma katılımcıları amaçlı örnekleme yoluyla İzmir ilinin farklı ilçelerinde görev yapan MEB Sosyal Bilgiler öğretmenlerinden oluşmaktadır. Veriler içerik ve betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre öğretmenler modeli genellikle olumlu bulmakta; iş birliği, adalet, hoşgörü gibi değerlere öncelik vermekte ve kapsayıcı eğitimin değer eğitimiyle bütünleştiğini ifade etmektedir. Öğretmenlerin uygulamada zaman, materyal ve destek eksikliği gibi bazı sorunlar yaşadıkları da ortaya çıkmıştır. Bu çerçevede araştırma bulgularına dayalı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine value education activities implemented within the scope of the Virtue-Value-Action Model in Social Studies lessons, based on the practices and opinions of teachers regarding inclusive education. The research was conducted using a qualitative method, and data were collected through an open-ended questionnaire shared via Google Forms. The sample consists of Social Studies teachers working in various cities. The data were analyzed using descriptive analysis. According to the findings, teachers generally have a positive view of the model; they prioritize values such as cooperation, justice, and tolerance, and they express that inclusive education is closely integrated with value education. However, it was also observed that teachers experience certain challenges in practice, such as lack of time, materials, and institutional support.