Obsesif kompülsif bozukluk tanısı almış bireylerin hastalık kaynaklı aile içi şiddet deneyimleri: Nitel çalışma
Illness-induced domestic violence experiences of individuals diagnosed with obsessive compulsive disorder: A qualitative study
- Tez No: 965470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CİHAD AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, obsesif kompulsif bozukluk tanısı almış bireylerin hastalık kaynaklı olarak aile üyeleri tarafından maruz kaldıkları şiddet deneyimlerinin belirlemekti. Çalışma, nitel araştırma desenlerinden fenomenolojik yöntemle gerçekleştirildi. Veriler, bireysel derinlemesine görüşmeler yoluyla toplandı. Çalışmanın örneklemini, çalışma kriterlerini karşılayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 12 obsesif kompulsif tanılı birey oluşturdu. Veriler, kişisel bilgi formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplandı. Verilerin analizinde tümevarımcı niteliksel içerik analizi yöntemiyle tema ve kategorileriler oluşturuldu. Çalışmanın teyit edilebilirliği, aktarılabilirliği, inandırıcılığı ve tutarlılığı sınandı. Çalışmada obsesif kompulsif tanılı bireylerin hastalık kaynaklı aile üyeleri tarafından maruz kaldıkları şiddet deneyimlerine yönelik temalar 'aile üyeleri tarafından uygulanan şiddet, psikolojik baskı ve olumsuz ilişkiler', 'bireysel ve duygusal deneyimler ile içsel tepkiler' ve 'şiddetle baş etme ve destek ihtiyacı' olarak belirlendi. Çalışmada, katılımcıların hastalık belirtileri nedeniyle çeşitli şiddet türlerine maruz kaldıkları; bu şiddetin bireyin benlik değeri ve kimliği üzerinde yıkıcı etkiler oluşturduğu; aile içi iletişimde kopukluklara yol açtığı; hastalık belirtilerinin şiddetlenmesiyle birlikte aile üyelerinin yönelttiği şiddet davranışlarının da arttığı ve maruz kalınan şiddetin obsesif kompulsif tanılı bireylerde şiddet davranışları oluşturduğu belirlendi. Ayrıca, maruz kalınan şiddetin obsesif kompulsif tanılı bireylerde olumsuz duygulara neden olduğu, bazı bireylerin şiddet karşısında pasif baş etme stratejileri geliştirdiği ve bu durumun onları riskli davranışlara sürükleyebildiği belirlendi. Ek olarak, katılımcıların maruz kalınan şiddete karşı sadece pasif ve olumsuz tepkiler göstermediği, zaman zaman olumlu baş etme becerileri geliştirdikleri ve obsesif kompulsif bozukluk tanılı bireylerin şiddetle baş etmek için ihtiyaç duyduğu bazı destek grupları belirlendi. Sonuç olarak, obsesif kompulsif bozukluk tanılı bireylerin hastalık kaynaklı aile içi şiddet deneyimlerinin çok boyutlu olduğu, bu deneyimlerin bireysel, ilişkisel ve duygusal alanlarda ciddi etkiler yarattığı ve bireylerin şiddetle baş etme süreçlerinde psikososyal desteğe ihtiyaç duydukları ortaya kondu. Bu doğrultuda, obsesif kompulsif bozukluk tanılı bireylerin aile içi şiddetten korunmaları ve hastalıkla sağlıklı baş etme becerileri geliştirebilmeleri için aile temelli psikoeğitim programlarının oluşturulması ve ruh sağlığı profesyonelleri tarafından destekleyici müdahalelerin yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the experiences of violence that individuals diagnosed with obsessive-compulsive disorder faced from their family members due to the disorder. The study utilized the phenomenological method, a qualitative research design. Data were collected through individual in-depth interviews. The sample comprised 12 individuals with obsessive-compulsive disorder who met the study criteria and consented to participate. Data were gathered using a personal information form and a semistructured interview form. In analyzing the data, themes and categories were developed through inductive qualitative content analysis. The study's confirmability, transferability, credibility, and consistency were assessed. The study identified themes related to violence experienced by family members of individuals diagnosed with obsessive-compulsive disorder as“violence perpetrated by family members, psychological pressure, and negative relationships,”“individual and emotional experiences and internal reactions,”and“coping with violence and the need for support.”The study found that participants were exposed to various types of violence due to their illness symptoms; that this violence had devastating effects on the individual's self-esteem and identity; that it disrupted family communication; that as illness symptoms worsened, violence directed at family members increased; and that exposure to violence led to violent behaviors in individuals diagnosed with obsessive-compulsive disorder. Furthermore, it was determined that exposure to violence evokes negative emotions in individuals with obsessive-compulsive disorder, and that some develop passive coping strategies in response to violence, which can lead to risky behaviors. Additionally, participants not only reacted passively and negatively to violence but also occasionally developed positive coping skills. Several support groups were identified as necessary for individuals with obsessivecompulsive disorder to cope with violence. Consequently, it was revealed that the domestic violence experiences induced by illness in individuals diagnosed with obsessive-compulsive disorder are multidimensional. These experiences have significant effects on individual, relational, and emotional levels, highlighting the need for psychosocial support in coping with violence. In this regard, it is recommended that family-based psychoeducation programs be established and that supportive interventions be disseminated by mental health professionals to protect individuals diagnosed with obsessive-compulsive disorder from domestic violence and to foster healthy coping skills related to the illness.