Akran öğretimi yöntemi ile işlenen beden eğitimi derslerinin akran zorbalığı üzerindeki etkisi
The effect of physical education courses provided with peer learning method on peer bullying
  1. Tez No: 965490
  2. Yazar: TUĞBA ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, beden eğitimi derslerinin akran öğrenme yöntemiyle işlenmesinin, ortaokul 8. sınıf öğrencileri arasındaki akran zorbalığına olan etkisini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmada ön test–son test kontrol gruplu deneysel desen tercih edilmiştir. Bu desen kapsamında, biri deney diğeri kontrol grubu olmak üzere iki grup yer almış ve her iki grup da iki ayrı zamanda değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Çalışma grubunu ortaokul 8. Sınıfta öğrenim gören 33 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada tabakalı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Öğrenciler, akran zorbalığı davranışları açısından farklı alt gruplara ayrılarak katmanlara (tabakalara) bölünmüştür, deney ile kontrol gruplarının oluşturulmasında bu örneklem kullanılmıştır. Araştırmanın yürütülmesi için okul idaresinden ve öğrenci velilerinden“Veli Onam Formu”aracılığıyla gerekli izinler alınmış sonrasında öğrencilere“Akran Zorbalığı Ölçeği”uygulanmıştır. Sonrasında deney ve kontrol grubunda toplamda 24 öğrenci olacak şekilde iki ayrı grup oluşturulmuş (12 kız, 12 erkek) ve çalışma yürütülmüştür. 5 hafta boyunca, beden eğitimi derslerinde akran öğretimi yöntemine uygun olarak haftada bir 40 dakikalık basketbol dersi işlenmiştir. Sonrasında öğrencilere“Akran Zorbalığı Ölçeği”uygulanarak son test ölçümleri yapılmıştır. Verilerin analizi grupların ön test puanlarının denkliğini test etmek için Mann Whitney U testi, ön test ve son test karşılaştırmalarında ise Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre akran öğretim yöntemiyle işlenen beden eğitimi derslerinin öğrencilerin zorbalık düzeylerini düşürmede etkili olduğu bulunmuştur. Fakat öğrencilerin kurban olma düzeylerinde anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir. Sonuç olarak, akran öğretimi yöntemiyle işlenen beden eğitimi dersleri öğrencilerin zorbalık düzeylerini düşürmede etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of conducting physical education classes through the peer teaching method on peer bullying among 8th-grade middle school students. A pre-test post-test control group experimental design was employed. Within this design, two groups -an experimental group and a control group- were formed, and both were assessed at two different time points. The study group consisted of 33 8th-grade students. Stratified sampling was used in the study. Students were categorized into different subgroups based on their peer bullying behaviors and divided into strata. These strata were then used to form the experimental and control groups. Necessary permissions for conducting the research were obtained from the school administration and the students' parents via a“Parental Consent Form”. Subsequently, the“Peer Bullying Determination Scale”was administered to the students. Two groups consisting of 24 students in total (12 girls and 12 boys) were then formed, and the study was carried out. For five weeks, one 40 minute basketball lesson per week was conducted in accordance with the peer teaching program during physical education classes. After the intervention, the“Peer Bullying Determination Scale”was administered again as a post-test. In the data analysis, the Mann Whitney U test was used to compare the pre-test scores between the groups, and the Wilcoxon Signed Rank test was used to compare pre- and post-test scores. The findings of the study revealed that physical education lessons conducted using the peer teaching method were effective in reducing students bullying behaviors. However, no significant difference was found in students victimization levels. In conclusion, physical education classes designed with the peer teaching method were found to be effective in decreasing the level of bullying among students.