Türkiye'de BIM uygulamaları için hukuki mevzuatın oluşturulmasına yönelik uygulama modeli önerisi
A proposed implementation model for the formation of legal regulations for BIM applicatıons in Turkey
- Tez No: 965500
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ATİLLA DİKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Yönetimi ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüz dijital çağında, bilgi yönetimi ve dijitalleşme öncelikli konular haline gelmiştir. Dijital dönüşüm, endüstrinin rekabet avantajını sürdürülebilir kılmak için teknolojik gelişmelere uyum sağlayan kritik bir unsurdur. Ancak, inşaat sektörü potansiyel faydalarına rağmen dijital dönüşümü tam anlamıyla benimsemekte ve iş süreçlerine dijital teknolojileri entegre etmekte çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadır. Bu engellere rağmen, inşaat sektörü daha verimli, güvenli ve sürdürülebilir projeler için dijital dönüşümü destekleyen yeni teknolojilere ihtiyaç duymaktadır. Bu teknolojiler, sektördeki paydaşların, inşaat süreçlerini optimize etmelerine ve maliyetleri düşürmelerine yardımcı olmaktadır. Bu amaçla en yaygın kullanılanlardan biri ise Yapı Bilgi Modellemesi (Building Information Modelling, BIM) teknolojisidir. BIM, bir projenin yaşam döngüsü boyunca tüm paydaşlar arasında bilgi paylaşımını sağlayan ve tasarım, inşaat ve işletme süreçlerine ait teknolojiyi ifade eder. BIM ile mimarlık, inşaat mühendisliği, makine mühendisliği ve elektrik mühendisliği gibi farklı uzmanlık alanlarının birlikte çalışması daha kolay hale gelir. İnşaat projelerinin tasarım, üretim ve işletme aşamalarında BIM, projenin dijital bir kopyasını oluşturarak zaman, kalite ve maliyet kontrolü sağlar. BIM 'in sunduğu bu avantajlar nedeniyle birçok ülke, mevzuatında düzenlemeler yaparak BIM kullanımını teşvik etmektedir. İnşaat sektörü, özellikle Türkiye gibi gelişmekte ve büyümekte olan ülkelerde ekonominin lokomotifi olarak görülmektedir. Türkiye'de BIM 'in yaygınlaşması için hem kamu hem de özel sektör girişimleri bulunmasına rağmen, araştırmalar Türkiye'deki BIM kullanımının gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında istenilen düzeyde olmadığını göstermektedir. Türkiye'de BIM uygulamalarının yaygınlaşmamasının sebepleri arasında sektörün kendine özgü zorlukları ve karmaşıklıklarının yanı sıra, kamu otoritelerinin BIM konusunda yeterince teşvik edici kararlar almamaları yer almaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de BIM kullanımının yaygınlaşmasına yönelik kamu girişimlerinin hangi alanlara odaklanabileceği incelenmiştir. Çalışmada, Türkiye'deki inşaat uygulamalarında kamunun müdahil olduğu alanlar ile BIM uygulamalarının kesişim noktalarını esas alan hukuki mevzuat oluşturma çalışmasında kullanılabilecek bir teknik uygulama modeli önerilmiştir. Çalışma kapsamında önerilen model denenmiş, ortak bilgilerin üretilmesini ve paylaşımını sağlayacak bir yazılım uygulaması geliştirilerek sonuçlar elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar üzerinden hukuki mevzuatın teknik kapsamı ve çerçevesi tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca önerilen modelin kapsamının hangi alanlarda genişletilebileceği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's digital age, information management and digitalization have become priority issues. Digital transformation is a critical factor enabling industries to adapt to technological advancements, thus sustaining their competitive advantage. However, despite its potential benefits, the construction sector faces various challenges in fully embracing digital transformation and integrating digital technologies into its business processes. Despite these obstacles, the construction industry requires new technologies that support digital transformation to achieve more efficient, safer, and sustainable projects. These technologies assist stakeholders in the industry, in optimizing construction processes and reducing costs. One of the most widely used for this purpose is Building Information Modelling (BIM) technology. BIM facilitates information sharing among all stakeholders throughout a project's lifecycle and refers to technology related to the design, construction, and operation processes. With BIM, collaboration among different disciplines such as architecture, civil engineering, mechanical engineering, and electrical engineering becomes more accessible. During the design, production, and operation phases of construction projects, BIM provides time, quality, and cost control by creating a digital replica of the project. Due to these advantages offered by BIM, many countries are encouraging its use through legislative regulations. The construction sector is seen as the locomotive of the economy, particularly in developing and growing countries like Turkey. Although there are both public and private sector initiatives to promote the widespread adoption of BIM in Turkey, research indicates that BIM usage in Turkey is not at the desired level compared to developed countries. The reasons for the lack of widespread BIM applications in Turkey include the unique challenges and complexities of the sector, as well as the insufficiently encouraging decisions by public authorities regarding BIM. This study examines the areas on which public initiatives could focus to promote the widespread use of BIM in Turkey. In this study, a technical implementation model is proposed for use in the development of legal regulations that focus on the intersection of public involvement in construction practices in Turkey and BIM applications. The proposed model was tested within the scope of the study, and a software application facilitating the generation and sharing of common information was developed to obtain results. Based on the obtained results, the technical scope and framework of the legal regulations were identified. Additionally, potential areas for expanding the scope of the proposed model were discussed.