Kurumsal sosyal destek alan 0-4 yaş çocuğa sahip ebeveynlerin geliştiren bakım konusundaki uygulamalarının incelenmesi
An examination of the nurturing care practices of parents with children aged 0–4 receiving institutional social support
  1. Tez No: 965499
  2. Yazar: DENİZ GÖYNÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, sosyal yardım alan 0-4 yaş çocuğa sahip ebeveynlerin geliştiren bakım konusundaki bilgi, beceri ve uygulamalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Geliştiren bakım, çocukların fiziksel, bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimini destekleyen yeterli beslenme, sağlık ve güvenlik, erken öğrenme fırsatları ve duyarlı bakım bileşenlerinden oluşmaktadır. Erken çocukluk dönemi, bireyin gelişiminde kritik bir süreç olup, bu dönemde sunulan bakım kalitesi çocukların ilerleyen yaşamlarında belirleyici bir rol oynar. Özellikle düşük sosyoekonomik düzeydeki aileler için sosyal yardımların ebeveynlik uygulamaları üzerindeki etkisinin araştırılması büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, nicel araştırma yöntemi ile yürütülmüş olup, veri toplama aracı olarak Geliştiren Bakım Ölçeği (Oğuz ve Ülküer, 2023) kullanılmıştır. Ölçek, ebeveynlerin geliştiren bakım bileşenlerini ne düzeyde uyguladığını ölçmeye yönelik olarak geliştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, Üsküdar Kızılay Şube Başkanlığı'na kayıtlı 0-4 yaş çocuğa sahip 1000 aile içerisinden gönüllü katılım sağlayan 113 anne (n=113) oluşturmuştur. Çalışmada, sosyal yardım alan ebeveynlerin geliştiren bakım düzeyleri ile geliştiren bakım bileşenleri arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Veriler istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, ebeveynlerin geliştiren bakım bileşenlerine yönelik farklı düzeylerde farkındalık ve uygulama sergilediklerini ortaya koymuştur. En yüksek puan ortalamalarının duyarlı bakım ve güvenli çevre boyutlarında olduğu belirlenmiş, ebeveynlerin çocuklarına karşı duyarlı ve sevgi dolu bir yaklaşım sergileme eğiliminde oldukları gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, iyi sağlık alt boyutu en düşük puana sahiptir. Elde edilen bulgular, özellikle sosyo-ekonomik olarak dezavantajlı ailelerde sağlık hizmetlerine erişimde zorluklar yaşandığını ve sağlık okuryazarlığının artırılması gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the knowledge, skills, and practices of parents receiving social assistance with children aged 0–4 years in the context of nurturing care. Nurturing care encompasses adequate nutrition, health and safety, opportunities for early learning, and responsive caregiving, which collectively support children's physical, cognitive, emotional, and social development. Early childhood is a critical period in human development, and the quality of care provided during this stage plays a decisive role in later life outcomes. Particularly for families with low socioeconomic status, investigating the influence of social assistance on parenting practices holds significant importance. The study was conducted using a quantitative research design, with the Nurturing Care Scale (Oğuz & Ülküer, 2023) employed as the data collection instrument. The scale was developed to measure the extent to which parents apply the components of nurturing care. The sample consisted of 113 mothers (n=113) who voluntarily participated among 1000 families registered at the Üsküdar Kızılay Şube Başkanlığı (Branch Office) with children aged 0–4 years. The study analyzed the levels of nurturing care among parents receiving social assistance as well as the relationships between its components. Data were evaluated through statistical methods. Findings revealed that parents demonstrated varying levels of awareness and practice across the nurturing care components. The highest mean scores were obtained in responsive caregiving and safe environment, indicating that parents tended to show sensitivity and affection towards their children. However, the health component received the lowest score. These results highlight challenges in accessing health services and the need to improve health literacy, particularly among socioeconomically disadvantaged families.