Tıp fakültesi son sınıf öğrencilerinde algılanan stres düzeyi ile bireylerin iyi oluş, psikolojik sağlamlık ve bilinçli farkındalık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between perceived stress levels and well-being, psychological resilience, and mindfulness among final year medical students
- Tez No: 1000141
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN EKER, PROF. DR. GÜVEN BEKTEMÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, tıp fakültesi son sınıf öğrencilerinin algılanan stres düzeyleri ile psikolojik sağlamlık, iyi oluş ve bilinçli farkındalık düzeyleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Kesitsel tipteki çalışmaya Haziran-Ağustos 2005 tarihleri arasında 180 öğrenci katılmıştır. Veriler Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ), PERMA İyi Oluş Ölçeği, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ) ve Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BFÖ) kullanılarak toplanmış ve SPSS 23.0 programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, öğrencilerin orta düzeyde algılanan strese sahip olduklarını göstermiştir. Stres düzeyi arttıkça iyi oluş, psikolojik sağlamlık ve bilinçli farkındalık puanlarının anlamlı biçimde azaldığı saptanmıştır. Sınav stresi ile algılanan stres arasında pozitif yönde; iyi oluş, sağlamlık ve bilinçli farkındalıkla negatif yönde ilişkiler belirlenmiştir. Bu sonuçlar, stresin öğrencilerin duygusal denge, dikkat süreçleri ve genel yaşam doyumu üzerinde olumsuz etkileri olduğunu göstermektedir. Tanımlayıcı özelliklere göre yapılan analizlerde ekonomik durumu iyi olan, uyku kalitesi yüksek ve sosyal desteği güçlü öğrencilerin iyi oluş ve psikolojik sağlamlık düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Sınavlara sık stresle hazırlanan ve sosyal desteği düşük olan öğrencilerde stres düzeyleri anlamlı biçimde artmıştır. Genel olarak, tıp fakültesi öğrencilerinde algılanan stresin psikolojik iyilik halini olumsuz etkilediği; psikolojik sağlamlık, bilinçli farkındalık ve sosyal desteğin ise koruyucu faktörler olarak rol oynadığı sonucuna varılmıştır. Bu nedenle tıp fakültelerinde stres yönetimi eğitimlerinin, farkındalık temelli uygulamaların ve dayanıklılığı artıran programların yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationships between perceived stress, psychological resilience, well-being, and mindfulness among final-year medical students. A total of 180 students participated between June-August2005 in this cross-sectional research. Data were collected using the PSS, PERMA Well-Being Scale, BRS, and MAAS, and analyzed with SPSS 23.0. Findings indicated that students had moderate levels of perceived stress. As stress increased, well-being, psychological resilience, and mindfulness significantly decreased. Exam-related stress showed a positive correlation with perceived stress and negative correlations with the other variables, suggesting that elevated stress adversely affects emotional balance, attention, and overall life satisfaction. Analyses based on descriptive characteristics revealed that students with better economic conditions, higher sleep quality, and stronger social support demonstrated greater well-being and resilience. Conversely, those with frequent exam-related stress or limited social support exhibited significantly higher perceived stress. Overall, perceived stress negatively impacts the psychological well-being of medical students, while resilience, mindfulness, and social support serve as protective factors. These findings highlight the need for stress-management training, mindfulness-based practices, and resilience-enhancing programs in medical education.