Yer hareketi değişiminin nükleer güç santralleri üzerindeki etkisi
The effect of ground motion variation on nuclear power plants
  1. Tez No: 965509
  2. Yazar: MOHAMED CISSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ SOYLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezde, nükleer santral sistemlerinin değişken yer hareketi etkisindeki dinamik analizi gerçekleştirilmiş olup, iki ana etki üzerine odaklanılmıştır: Sismik dalgaların yayılma hızındaki değişim ve tutarsızlık etkisi. Çalışmada, Eurocode 8'de tanımlanan dört farklı zemin sınıfı (A, B, C, D) dikkate alınmış ve analizlerde PEER Strong Ground Motion Database'den seçilen yakın-fay ve uzak-fay kaynaklı gerçek deprem kayıtları ile Hao ve ark. (1993) yöntemine dayalı olarak üretilen sentetik yer hareketleri kullanılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, sismik dalga yayılma hızındaki değişikliklerin nükleer santral yapıları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Analizler, ABAQUS yazılımında mevcut olan mod bazlı dinamik analiz yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Nükleer santral yapısı, dalga yayılma hızının sonsuz olduğu üniform yer hareketi modeli için ve zemin cinsine bağlı olarak dalga yayılma hızının dikkate alındığı durumlar için ayrı ayrı incelenmiştir. Bu durumlar için, nükleer santral binasının yüksekliği boyunca maksimum yatay yer değiştirmeler hesaplanmış ve karşılaştırılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında, sismik hareketlerin mekânsal değişkenliğinin (tutarsızlık etkisi) nükleer santral binalarının dinamik tepkisi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, code_aster yazılımı kullanılarak DYNA_ISS_VARI modülü ile sayısal analizler gerçekleştirilmiştir. Analizler için iki senaryo ele alınmıştır: üniform sismik hareket ve Abrahamson'un tutarsızlık modeli temel alınarak oluşturulan sismik hareket. Elde edilen sonuçlar, özellikle nükleer santral binası yüksekliği boyunca elde edilen maksimum yatay yer değiştirmeler ve ivme spektrumları açısından karşılaştırılmıştır. Genel olarak, dalga yayılma hızındaki değişikliklerin yapısal tepkiler üzerindeki etkisi zemin türüne bağlı olarak farklılık göstermektedir. Rijit zeminlerde (A tipi) bu etkinin sınırlı olduğu, ancak zemin yumuşadıkça (B, C ve D tipi) dalga yayılma hızının yapısal tepkileri daha fazla etkilediği tespit edilmiştir. Tutarsızlık etkisinin ise genel olarak nükleer santral binasının dinamik tepkisini belirli ölçüde azalttığı, ancak bu etkinin sınırlı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the dynamic analysis of nuclear power plant systems exposed to variable ground motions has been conducted, focusing on two main effects: Variations in seismic wave propagation velocity and the effect of ground motion incoherency. In this study, four distinct soil classes (A, B, C, D), as defined in Eurocode 8, were considered. The analysis incorporated real earthquake records from both near-fault and far-fault sources, obtained from the PEER Strong Ground Motion Database, as well as synthetic ground motions generated following the methodology proposed by Hao et al. (1993). In the first phase of the study, the impact of variations in seismic wave propagation velocity on nuclear power plant structures was analyzed. The analyses were performed using the modal-based dynamic analysis method available in ABAQUS software. The nuclear power plant structure was investigated separately under two conditions: a uniform ground motion model where the seismic waves propagate with an infinite velocity, and a model where the wave propagation velocity is taken in to account based on the soil type. For these scenarios, the maximum horizontal displacements along the height of the nuclear power plant structure were calculated and compared. In the second phase of the study, the effect of spatial variations in seismic motions (incoherency effect) on the dynamic response of nuclear power plant structures was investigated. For this purpose, numerical analyses were performed using the DYNA_ISS_VARI module in Code_Aster software. Two scenarios were considered: a uniform seismic motion and an incoherent seismic motion based on Abrahamson's incoherency model. The obtained results were particularly compared in terms of maximum horizontal displacements along the height of the nuclear power plant structure and acceleration spectra. In general, the effect of variations of wave propagation velocity on structural responses differs depending on the soil type. It was determined that this effect is limited in rigid soils (Type A), whereas it becomes more significant as the soil softens (Types B, C, and D). As for the incoherency effect, the findings indicate that it reduces the dynamic response of nuclear power plant structures to a certain extent, but this effect remains limited.