Septisemili çocuklarda erken tayin yöntemi olarak multipleks polimeraz zincir reaksiyonu
Multiplex polymerase chain reaction as an early detection method in children with septicemia
  1. Tez No: 965524
  2. Yazar: GÜL ÜLKER KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ÖNCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, septisemi tanısı alan çocuklarda septisemiye neden olan etkenlerin belirlenmesi ve antimikrobiyal tedavi süreçlerinin yönetiminde multipleks polimeraz zincir reaksiyonu prensibiyle çalışan BioFire® Kan Kültürü Tanımlama 2 (BCID2) Panelinin (bioMérieux, Marcy l'Etoile, Fransa) terapötik etkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Retrospektif kesitsel olarak planlanan çalışmaya, pozitif kan kültürlerinden BCID2 Paneli çalışılmış 0-18 yaş arası çocuklar çalışma grubuna, pozitif kan kültürü tespit edilen ancak BCID2 Paneli çalışılmayan çocuklar ise kontrol grubuna dahil edilmiştir. BCID2 Panel ve kültür sonuçları, antimikrobiyal direnç profilleri, raporlama süreleri, antimikrobiyal tedavi süreleri ve tedavi değişiklikleri (örneğin, tedavi eklenmesi, kesilmesi) kaydedilmiştir. Ayrıca otuz günlük mortalite oranları değerlendirilmiştir. Çalışma grubunda BCID2 Panel sonuçları pozitif olan 38 hasta, kontrol grubunda ise pozitif kültür sonucu bulunan 38 hasta yer almıştır. Çalışma grubunda ortanca yaş 2 yıl 7 ay, kontrol grubunda ise 4 yıl 3 ay olarak saptanmıştır. Gruplar arasında yaş (p=0,11), kültür sonuçlarının raporlama süresi (p=0,593) ve tedavi süresi (p=0,175) açısından anlamlı fark bulunmamıştır. BCID2 Panel ve konvansiyonel kültür yöntemlerinin raporlanma süreleri arasındaki ortalama fark 57,5 saat ± 34,1 saatti. Çalışmamızda, BCID2 Panel sonucuna göre ampirik tedavide değişiklik hastaların %55,3'ünde yapılmıştır. BCID2 Panel sonucu ile antifungal tedavi ise hastaların 6 (%16,2)'sına başlanmıştır. Çalışmamızda ayrıca BCID2 panelde A.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the therapeutic effects of the BioFire® Blood Culture Identification 2 (BCID2) Panel (bioMérieux, Marcy l'Etoile, France), which operates on the principle of multiplex polymerase chain reaction (PCR), in identifying causative agents in children with septicemia and managing their antimicrobial therapy processes. In this retrospective cross-sectional study, children aged 0–18 years with positive blood cultures tested using the BCID2 Panel were included in the study group, while children with positive blood cultures but without BCID2 Panel testing were included in the control group. BCID2 Panel and culture results, antimicrobial resistance profiles, reporting times, durations of antimicrobial therapy, and therapy modifications (e.g., initiation or discontinuation of therapy) were recorded. Additionally, 30-day mortality rates were evaluated. The study group consisted of 38 patients with positive BCID2 Panel results, while the control group also included 38 patients with positive culture results. The median age in the study group was 2 years and 7 months, compared to 4 years and 3 months in the control group. No significant differences were observed between groups in terms of age (p=0.11), reporting times of culture results (p=0.593), or duration of therapy (p=0.175). The mean difference in reporting times between the BCID2 Panel and conventional culture methods was 57.5 ± 34.1 hours. Empirical therapy modification based on BCID2 results was performed in 55.3% of patients, while antifungal therapy was initiated in 6 patients (16.2%). Additionally, a significant association was observed between *A.