Bir aile sağlığı merkezine meme kanseri taraması amacıyla başvuran kadınların sosyodemografik özellikleri ve meme kanserine ilişkin farkındalıklarının incelenmesi
Investigation of sociodemographic characteristics and breast cancer awareness of women applying to a family health center for breast cancer screening
- Tez No: 965523
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışma ile Ankara ili Çubuk ilçesi 2 No'lu Aile Sağlığı Merkezine meme kanseri taraması amacıyla başvuran 40-69 yaş arası kadınların sosyodemografik özellikleri ile meme kanserine ilişkin farkındalıklarının incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma kesitsel tipte tanımlayıcı bir araştırmadır. Ankara Çubuk 2 No'lu Aile Sağlığı Merkezine meme kanseri taraması amacıyla başvuran 40-69 yaş arası kadınlardan dahil edilme-çıkarılma kriterlerini karşılayan 250 kişi çalışmaya alınmıştır. Veri toplamak amacıyla“Meme Kanseri Farkındalık Ölçeği”ve sosyodemografik veri toplama formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to examine the sociodemographic characteristics and breast cancer awareness of women aged 40–69 who applied to the Family Health Center No. 2 in Çubuk district of Ankara for breast cancer screening. Materials and Methods: This is a descriptive, cross-sectional study. A total of 250 women aged 40–69 who applied to the Çubuk No. 2 Family Health Center for breast cancer screening and met the inclusion and exclusion criteria were included in the study. Data were collected using the“Breast Cancer Awareness Scale”and a sociodemographic data collection form. The findings obtained from the participants were analyzed using SPSS version 27.0. A p-value of