Kocaeli örneğinde klinik veteriner hekimliği uygulamalarında deontolojik ve etik sorunlar
Deontological and ethical issues in clinical veterinary practice the case of Kocaeli
- Tez No: 965526
- Danışmanlar: PROF. DR. BERFİN MELİKOĞLU GÖLCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Hekimliği Tarihi ve Deontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, Kocaeli ilinde klinik veteriner hekimlikte klinik uygulamalar sırasında gözlemlenen etik ve deontolojik nitelikli sorunları tespit etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın temel verileri, Kocaeli'de aktif olarak klinisyen veteriner hekimlik yapan 102 kişiye uygulanan anket aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırmada nedensel karşılaştırma modeli tercih edilmiş olup, elde edilen verilerin analizinde kestiritsel (anlam çıkarıcı) istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından oluşturulan demografik bilgi formu ile birlikte Kızıltepe (2010) tarafından geliştirilen ''Veteriner Hekimlerin Deontolojik Etik Davranışlara İlişkin Görüşleri Ölçeği'' (VEDÖ) kullanılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, Kocaeli'de klinik veteriner hekimliği uygulamalarında; ''Mesleki Saygı ve Rekabet, Hasta-Hasta Sahibi İlişkileri, Meslektaşlar Arası İlişkiler, Reklam Yapma ile Klinik Açmadan Çalışma'' gibi konularda çeşitli deontolojik ve etik sorunların yaşandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the ethical and deontological issues observed during clinical practices in the field of veterinary medicine in the province of Kocaeli. The primary data were obtained through a questionnaire administered to 102 veterinarians actively working as clinical practitioners in the region. A causal-comparative research design was adopted, and inferential statistical methods were employed for data analysis. The data collection tools included a demographic information form developed by the researcher and the“Veterinarians Views on Deontological and Ethical Behaviors Scale”(VEDÖ), developed by Kızıltepe (2010). Based on the findings, it was determined that various deontological and ethical problems were experienced in clinical veterinary practices in Kocaeli, particularly in areas such as ''Professional Respect and Competition, Veterinarian-Client-Patient Relationships, Collegial Relationships, Advertising, and Practicing Without Establishing a Clinic''.