Dijital pazarlama araçlarının uluslararası pazarlamadaki kullanımı üzerine bir araştırma
A research on the use of digital marketing tools in international marketing
  1. Tez No: 965555
  2. Yazar: FERİŞTE TEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKAN CANDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
Bu tez, Türkiye'de ihracat rekabet gücü artan ürünleri üreten firmaların dijital pazarlama iletişimi stratejilerinden uluslararası pazarlamada nasıl yararlandığını incelemektedir. Çalışma nicel ve nitel verilerle desteklenmiştir. İhracatçı firmalarla ve dijital ajanslarla derinlemesine görüşmeler ve web sitesi incelemeleriyle dijital araçların ihracat performansına etkisi değerlendirilmiştir. Bulgular, dijital iletişim stratejilerinin ihracat başarısıyla pozitif ilişkili olduğunu, firmaların çok dilli içerikte web sitesi, sosyal medya, SEO ve LinkedIn gibi temel dijital araçları etkin kullandığını ortaya koymaktadır. Çalışma, bu alanda yürütülen yeni araştırmalara katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines how firms producing products with increasing export competitiveness in Turkey utilize digital marketing communication strategies in international markets. The study is supported by both quantitative and qualitative data. Through in-depth interviews with exporting firms and digital agencies, as well as website analyses, the impact of digital tools on export performance has been evaluated. The findings indicate a positive relationship between digital communication strategies and export success, revealing that firms effectively use core digital tools such as multilingual websites, social media, SEO, and LinkedIn. The study contributes to ongoing research in this field.