Salgın sonrası 15 dakikalık kent modelinin Muğla ilinde eğitim tesislerine erişim üzerinden incelenmesi
Post-pandemic examination of the 15 minute-city model in terms of access to educational facilities in Mugla
  1. Tez No: 965560
  2. Yazar: SİNEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Geçmiş dönemlerden günümüze kadar kentlerde salgın hastalık, deprem, yangın gibi yıkıcı boyutta afetler yaşanmış ve afetlere yönelik bir takım önlemler alınmıştır. Afetlerin kentlerde yarattığı sorunların çözülmesi için mekânsal ve sosyal-ekonomik değerler üzerinden bütünleşik kararlar dizgesi içerisinde yeniden değerlendirilmesi ve stratejik planların oluşturulması önemlidir. Afetlerden kaynaklı kentlerde açığa çıkan sorunları çözmek amaçlı kent modelleri de oluşturulmuştur. Yakın geçmişte ise yaşadığımız COVID-19 salgını 2019-2021 yılları arasında yaşanmış olup, rutin yaşama olumsuz etkileri olmuştur. Pandeminin getirdiği kısıtlamalar, genel iktisadi ve toplumsal sorunlar yanı sıra, kent içi ulaşımda getirilen tecrit uygulamaları nedeniyle başta eğitim olmak üzere kamu hizmetlerinin sunulmasında bir dizi başka sorun yaratmıştır. Fakat pandeminin getirdiği bu sorunlar, ülkelerin ve kentlerin kırılganlıklarına ve baş etme gücüne göre farklılaşmaktadır. Bu tez kapsamında ilk olarak geçmiş dönemdeki kentsel sorunlara karşı ne tür kent modelleri ve stratejiler önerilmiş sorusuna yanıt bulunacaktır. Sonrasında ise Pandemi dönemi ortaya çıkan sorunlar ele alınarak, özellikle eğitim hizmetlerine erişim üzerinden, uygulanan tecrit-kapanma sürecinin gerekli önlemlerin alınmış olması durumunda daha hızlı atlatabilmesine ilişkin olarak nerelerde ve hangi tür yetersizliklerin olduğu tespit edilecektir. Bu kapsamda, aslında işlevsel kentler elde edebilmek üzerine inceleme yapılacak olup, donatı alanlara erişim üzerinden kentsel sorunlar incelenecektir. Tezde ilk aşamada yazın taraması ile tezin kavramsal ve kuramsal çerçevesi için gerekli bilgiler derlenmiş olup, ikinci aşamada Muğla kenti için gerekleri veri ağına ulaşabilmek için pyhton, QGIS, OpenJUMP gibi coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak nicel yöntemlere başvurulmuştur. Kentlerdeki sorunlar çok çeşitli olmakla birlikte bütüncül bir şekilde ele alınması gerekmektedir. Ekonominin, kontrolsüz kentleşmenin, ulaşımın, sağlıksız mekân oluşumlarının ve sosyal alanların insanlar üzerindeki olumsuz etkilerini azaltarak, yaşamsal faaliyet döngüsünü refah seviyesine getirilmesi hedeflenmektedir. Bu araştırma sonucunda, son zamanlarda pandemi sürecinde yaşanan kentsel sorunlardan yola çıkarak; kentsel bölgeleme, kentsel modelleme ve kentsel stratejiler üzerinde yenilikçi yaklaşımlarla gelecek planlama deneyimleri için yol gösterici olması ve yazına katkı sağlaması beklenmektedir. Özetle 15 dakikalık kent modeli kapsamında kentsel erişim stratejilerinden yola çıkarak, kentsel donatıların (eğitim, sağlık, dini tesis ve ticaret vb.) kent içerisindeki erişim standartlarının yeterliliği bu tez için araştırma konusu olup, özellikle eğitim tesislerini üzerinden gidilerek Muğla ili örneğinde planlamada benimsenen ölçünlere göre erişim sağlanan ve erişim sağlanamayan bölgeler ortaya çıkarılacaktır.
Özet (Çeviri)
From past periods to present, cities have experienced devastating disasters such as epidemics, earthquakes, and fires, and some precautions have been taken against disasters. In order to solve the problems created by disasters in cities, it is important to re-evaluate them within an integrated decision system based on spatial and socio-economic values and to create strategic plans. City models have also been created to solve the problems that arise in cities due to disasters. In the recent past, the COVID-19 pandemic we experienced occurred between 2019-2021 and had negative effects on routine life. The restrictions brought by the pandemic, in addition to general economic and social problems, have created a number of other problems in the provision of public services, especially education, due to the isolation practices imposed on urban transportation. However, these problems brought by the pandemic differ according to the vulnerabilities and coping power of countries and cities. Within the scope of this thesis, first of all, the question of what kind of urban models and strategies have been proposed against urban problems in the past will be answered. Then, the problems that emerged during the pandemic period will be addressed, and where and what kind of inadequacies will be determined regarding access to education services, especially in terms of the isolation-closure process implemented, which could have been overcome more quickly if the necessary measures had been taken. In this context, an examination will be made on achieving functional cities, and urban problems will be examined through access to facilities. In the first stage of the thesis, the necessary information for the conceptual and theoretical framework of the thesis was compiled through a literature review, and in the second stage, quantitative methods were applied using geographic information systems such as Python, QGIS, OpenJUMP to access the data network required for the city of Muğla. Although the problems in cities are very diverse, they need to be addressed in a holistic manner. It is aimed to bring the vital activity cycle to the level of welfare by reducing the negative effects of the economy, uncontrolled urbanization, transportation, unhealthy space formations and social areas on people. As a result of this research, it is expected to guide future planning experiences with innovative approaches on urban zoning, urban modeling and urban strategies, based on the urban problems experienced during the pandemic process, and to contribute to the literature. In short, based on urban access strategies within the scope of the 15-minute city model, the adequacy of access standards of urban facilities (education, health, religious facilities and trade, etc.) within the city is the subject of research for this thesis, and especially by going through educational facilities, the regions where access is provided and where access is not provided according to the standards adopted in planning in the example of Muğla province will be revealed.