Morfin bağımlı sıçanlarda testiküler kontraksiyon değişiklikleri: in vitro çalışma
Testicular contraction changes in morphine dependent rats: An in vitro study
- Tez No: 741084
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFİKARE IŞIK SOLAK GÖRMÜŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizyoloji, Physiology
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 71
Özet
Opioidler eski çağlardan beri hem tıbbi amaçlı hem de keyif verici madde olarak kullanılmaktadır. Opioidler içerisinde en önemlilerden biri morfindir. Morfin mu opioid reseptör agonistidir, ayrıca diğer opioid reseptörlere de afinite gösteren çok güçlü bir analjeziktir. Tıbbi olarak kullanımı da bu yöndedir, fakat kronik kullanımda diğer opioidlerde olduğu gibi bağımlılık gelişmektedir. Opioidlerin erkek üreme sistemine olan negatif etkileri iyi bilinmekle beraber testis kapsülü kontraksiyonuna olan etkisi bilinmemektedir. Bu yüzden araştırmanın amacı deneysel morfin bağımlılığı oluşturulmuş sıçanlarda testis kontraksiyonu ve frekans değişikliklerini belirlemektir. Çalışmada Necmettin Erbakan Üniversitesi KONÜDAM Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi'nden alınan 24 adet Wistar albino sıçan 3 grupa ayrılmıştır. Kontrol grubuna (K) 7 gün boyunca deri altından 10 mg/kg salin uygulanmıştır. Daha sonra 7. gün intraperitoneal olarak 3 ml/kg salin uygulanmıştır. Morfin grubuna (M) subkutan olarak 10 mg/kg morfin, 7. gün intraperitoneal olarak 3 ml/kg serum fizyolojik uygulanmıştır. Morfin-nalokson grubuna (MN) 10 mg/kg morfin 7 gün subkutan, 7. gün 3 ml/kg mu opioid antagonisti nalokson intraperitoneal olarak uygulanmıştır. Dekapitasyon öncesi sıçanlar davranış açısından incelenmiştir ve Geller-Holtzman skalasına göre puanlanmıştır. Dekapitasyon sonrası testis dokuları çıkartılmış, elde edilen testis kapsülleri izole organ banyosunda Krebs-Henseleit solüsyonu içeren 5 ml'lik haznelere kancalarla yerleştirilmiştir. Gerimleri 1 gram olacak şekilde ayarlanmıştır. 15'er dakikalık zaman dilimlerinde meydana gelen gerim/ frekans değişiklikleri kayıt altına alınmıştır. Testis kapsülü kontraksiyon gerimleri ve geri çekilme skorlama sonuçları değerlendirilmiştir. Geller-Holtzman skalasına göre elde edilen veriler incelendiğinde gruplar arasında anlamlı fark bulunmuştur (p0,05). Adrenalin verilmeden önceki gerim değerlerine bakıldığında MN ve K grubunun, M grubuna göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Adrenalinle indüklendikten sonra gerim değerinde en fazla azalma M grubunda olmuştur. Diğer iki grupta gerim değerlerinde daha az düşme meydana gelmiştir
Özet (Çeviri)
Opioids have been used for both medicinal and recreational purposes since ancient times. One of the most important opioids is morphine. Morphine is a mu opioid receptor agonist and has affinity for other opioid receptors. Morphine is a very strong analgesic. Its medicinal use is also in this direction, but in chronic use, addiction develops as with other opioids. The negative effects of opioids on the male reproductive system are well known. In the study, 24 Wistar albino rats taken from Necmettin Erbakan University KONUDAM Experimental Medicine Research and Application Center were divided into 3 groups. 10 mg/kg saline was administered subcutaneously to the control group for 7 days. Then, on the 7th day, 3 ml/kg saline was administered intraperitoneally. To the morphine group, 10 mg/kg morphine was administered subcutaneously, and 3 ml/kg saline was administered intraperitoneally on the 7th day. To the morphine- naloxone group, morphine was administered subcutaneously for 7 days, and 3 ml/kg mu opioid antagonist naloxone was administered intraperitoneally on the 7th day. Before decapitation, rats were examined for behavior and scored on the Geller-Holtzman scale. Tissues from rats later taken. Testicular capsules from rats were hooked into 5 ml chambers in an isolated organ bath. The chambers are filled with Krebs-Henseleit solution. Their tension is adjusted to be 1 g. Changes in 15-minute time periods were recorded. Testicular capsule contraction tensions and retraction scoring results were evaluated. When the data obtained according to the Geller-Holtzman scale were examined, a significant difference was found between the groups. This indicates that both addiction and morphine withdrawal syndrome have developed. There was a significant difference in testicular contraction tension values between the K, M and MN groups (p0.05). When the tension values before adrenaline administration were examined, it was seen that the MN group and K group were higher than the M group. After induction with adrenaline, the maximum decrease in the stretch value was in the M group. The decrease was less in the other two groups.