Pandemi öncesi, süreci ve sonrası öğretmenlerin teknoloji entegrasyon süreçleri
Teachers' technology integration processes before, during, and after the pandemic
- Tez No: 991094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. POLAT ŞENDURUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Eğitim ortamlarında teknoloji kullanımı özellikle dijital teknolojiler bağlamında tarih boyunca değişimler göstermiştir. Özellikle televizyon, bilgisayar ve internetin yaygınlaşması eğitim teknolojilerinin kullanımı derinden etkilemiştir. Bazı durumlarda ise yeni teknoloji değil yaşanan toplumsal olaylar da eğitim teknolojilerinin kullanımında dönüşüme neden olmuştur. Covid-19 salgını ve beraberinde deneyimlenen karantina süreçleri toplumsal olarak yaşanan bir olgunun eğitim teknolojilerini ne şekilde etkileyebileceğine dair çok önemli bir örnektir. Bu bağlamda, bu çalışma öğretmenlerin pandemi öncesi, süreci ve sonrasında öğretmenlerin teknoloji entegrasyonlarını ve yaşanan değişimi araştırmaktadır. Alanyazı incelendiğinde uzaktan acil uzaktan eğitime dair pek çok çalışmanın olduğu görülmektedir. Bu çalışmalar incelendiğinde çalışmaların; daha çok karşılaşılan zorlukla, altyapı yetersizlikleri ve öğrencilerin yaşadığı sorunlar gibi konulara odaklandığı görülürken pandemi sürecinde geliştirilen dijital yeterliklerin yüz yüze eğitim sürecine entegrasyonu konusunun sınırlı biçimde ele alındığı tespit edilmiştir. Bu çalışma ile öğretmenlerin karşılaştıkları zorluklara ışık tutularak, öğretmenlerin hangi yöntem ve stratejileri kullanarak sorunlarına çözümler ürettiğini ortaya koymak, farklı kademelerdeki eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin dijital yeterlikleri ve meslektaş etkileşimleri hakkında karşılaştırmalı veri sağlaması, öğretim süreçlerinde dijital stratejilerin daha etkili kullanılmasına yönelik öneriler sunarak, hem eğitim politikalarının hem de uygulamadaki öğretim yöntemlerinin geliştirilmesine katkı sağlaması, amaçlanmaktadır. Çalışma Amasya iline bağlı bir ilçede yer alan; ve aynı okul binasını paylaşan 3 okulda görev yapmakta olan 27 öğretmenle gerçekleştirilmiştir. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması şeklinde gerçekleştirilmiş olup çalışmaya okullarda görev yapmakta olan bütün öğretmenler katılmıştır. Veriler; etik kurul onayından geçmiş, yarı yapılandırılmış görüşme formu ile çeşitli branşlardaki öğretmenlerle 15-50 dakikalık görüşmeler sonucu toplanmıştır. Toplanan veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Anzaliz sonucunda tema, alt tema ve kategoriler ortaya çıkmıştır. Bulgular, öğrenenlerin teknoloji kullanım davranışlarına pandemi öncesi, süreci ve sonrası arasında önemli farklılıkların olduğunu, pandemi sürecinde başta dijital yeterlilikler olmak üzere çeşitli konularda zorluklar yaşadıklarını göstermektedir. Ayrıca öğretmenlerin ifadelerinden öğrenci davranışı ve öğretmenler arasındaki etkileşimin de pandemi koşullarından anlamlı şekilde etkilendiği sonucu ortaya çıkmıştır. Elde edilen bulgular ışığında post-pandemi dönemi için başta teknoloji entegrasyonuna yönelik olmak üzere öğretmenler, öğrenciler ve kurumlar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The use of technology in educational environments has undergone historical changes, particularly in the context of digital technologies. The proliferation of television, computers, and the internet, in particular, has profoundly impacted the use of educational technologies. In some cases, not new technology but also social events have led to a transformation in the use of educational technologies. The Covid-19 pandemic and the accompanying quarantine periods are a crucial example of how a social phenomenon can impact educational technologies. In this context, this study explores teachers' technology integration and the changes experienced before, during, and after the pandemic. A review of the literature reveals numerous studies on emergency distance education. When these studies are examined,it is seen that while they primarily focus on challenges encountered, inadequate infrastructure, and student problems, limited attention has been paid to the integration of digital competencies developed during the pandemic into face-to-face education. This study aims to shed light on the challenges teachers face, reveal the methods and strategies they use to solve their problems, provide comparative data on the digital competencies and peer interactions of teachers at different levels of education, and contribute to the development of both educational policies and teaching methods in practice by offering suggestions for the more effective use of digital strategies in teaching processes. The study was conducted with 27 teachers from three schools sharing the same building in a district of Amasya province. The study employed qualitative research methods as a case study, and all the teachers working in the schools participated in the study. Data were collected through 15-50 minute interviews with teachers in various subject areas using a semi-structured interview form approved by the ethics committee. The collected data were subjected to content analysis. The analysis revealed themes, subthemes, and categories. The findings indicate that there were significant differences in learners' technology use behaviors before, during, and after the pandemic, and that they experienced difficulties in various areas, particularly regarding digital competencies, during the pandemic. Teachers' statements also revealed that student behavior and teacher interactions were significantly affected by the pandemic. Based on these findings, recommendations for teachers, students, and institutions, particularly regarding technology integration, are presented for the post-pandemic period.