Elit kadın voleybolcularda subjektif, mekanik ve fizyolojik şiddet parametrelerinin antrenman yükü planlamasına etkisi
Impact of subjective, mechanical and physiological load parameters on training load planning in elite female volleyball players
- Tez No: 965578
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA BEREKET YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışma, elit kadın voleybolcularda antrenman ve müsabaka süresince gözlemlenen iç ve dış yük değişkenleri arasındaki ilişkileri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Elde edilen bulguların, daha bütüncül bir yaklaşım sunarak sakatlık riskinin azaltılmasına ve performans gelişiminin desteklenmesine katkı sağlaması beklenmektedir. Gereç ve Yöntem: Bu deneysel çalışmaya 12 elit kadın voleybolcu (boy=184,3 4,66 cm; yaş=26,5 4,46 yıl; vücut ağırlığı 75,2 6,43 kg; vücut yağ oranı=17,9 5,04 %) katılmıştır. 5 hafta süresince antrenman ve müsabakalarda TRIMP, ortalama kalp atım hızı (OKA), algılanan zorluk derecesi (AZD), sıçrama sayısı (SS), sıçrama temposu (ST=SS/dk) ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to analyze the relationships between internal and external load variables observed during training and competition sessions in elite female volleyball players. The findings are expected to contribute to injury risk reduction and performance enhancement by providing a more holistic approach to load monitoring. Materials and Methods: Twelve elite female volleyball players (height = 184.3 ± 4.66 cm; age = 26.5 ± 4.46 years; body mass = 75.2 ± 6.43 kg; body fat percentage = 17.9 ± 5.04%) participated in this experimental study. Over a 5-week period, TRIMP, average heart rate (OKA), rating of perceived exertion (AZD), jump count (SS), and jump rate (ST = SS/min) were measured during training sessions and matches. Relationships among the variables were examined using Spearman's correlation coefficients (p < 0.05). In comparisons between groups, General Linear Model Univariate Procedure was applied, and Bonferroni post-hoc multiple comparison tests were used to determine significant differences. Results: During training and matches, TRIMP was correlated with SS (training r=0.38; match r=0.72), ST (training r=0.12; match r=0.69), AZD (training r=0.36; match r=0.41), and OKA (training r=0.73; match r=0.92).