Kozmetik sektöründe marka aktivizmi: Aktivist kozmetik markaların incelenmesi
Brand activism in cosmetics industry: An examination of activist cosmetic brands
  1. Tez No: 965579
  2. Yazar: DENİZ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. E. ÖZLEM ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmanın amacı, kozmetik sektöründe marka aktivizminin tüketiciler tarafından nasıl algılandığını incelemektir. Bu doğrultuda, kozmetik markalarının toplumsal ve çevresel konulara yönelik aktivist tutumlarının tüketici davranışlarına etkisi araştırılmaya çalışılmıştır. Çalışma kapsamında karma araştırma yöntemi benimsenmiştir. Nicel bölümde 2025 yılı Şubat-Mart ayları arasında çevrimiçi olarak 404 kozmetik tüketicisinin katıldığı bir anket uygulanmış; nitel bölümde ise 2025 yılı Mart-Nisan ayları arasında 20 gönüllü katılımcı ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Anket verileri istatistiksel analiz teknikleriyle değerlendirilirken, görüşmelerden elde edilen nitel veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, marka aktivizminin kozmetik alanında tüketiciler nezdinde önemli bir unsur haline geldiğini göstermektedir. Elde edilen sonuçlara göre genç ve kadın tüketiciler markaların aktivist duruşlarını daha olumlu karşılarken, daha geleneksel olduğu düşünülen tüketiciler bu konuda temkinli davranabilmektedir. Marka aktivizminin konusu da tüketici tepkilerini şekillendirmektedir; çevre koruma gibi geniş kabul gören konulardaki aktivist girişimler tüketicilerden destek görürken, siyasi veya tartışmalı meselelerdeki aktivizm girişimleri bazı tüketiciler tarafından riskli bulunmuştur. Ayrıca, samimi ve kurumsal kimlikle tutarlı bir aktivizm yaklaşımının marka güvenilirliğini ve sadakatini güçlendirebildiği, buna karşılık sırf görünürlük amacıyla gerçekleştirilen yüzeysel aktivizmin tüketicilerde güven kaybına yol açabildiği saptanmıştır. Sonuç olarak, kozmetik sektöründe marka aktivizmi markalar ve tüketiciler arasındaki ilişkileri etkileyen yükselen bir trend olarak değerlendirilebilmektedir. Doğru ve samimi bir şekilde uygulandığında hem toplumsal fayda hem de marka değeri yaratabilen marka aktivizmi, tutarsız veya samimiyetsiz uygulandığında ise marka itibarına zarar verebilmektedir. Bu tez, literatürdeki kozmetik sektörü özelinde marka aktivizmi olgusunu aydınlatmakta ve gelecekteki çalışmalar ile sektör uygulamalarına yönelik önemli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how brand activism perceived by consumers in the cosmetics sector. In this context, it tries to investigate the impact of brands' activist stances on social and environmental issues on consumer behavior. A mixed-method research design was adopted. In the quantitative phase, an online survey was conducted during February–March 2025 with the participation of 404 cosmetics consumers. In the qualitative phase, in-depth interviews were carried out with 20 volunteer participants. The survey data were analyzed using statistical techniques, while the qualitative interview data were analyzed through content analysis. The findings indicate that brand activism has become a significant factor for consumers in the cosmetics field. According to the results, younger and female consumers view brands' activist positions more favorably, whereas more traditional consumer segments remain cautious about this issue. The subject matter of the activism also shapes consumer responses: activist initiatives on broadly supported causes such as environmental protection tend to receive consumer approval, while activism on political or controversial issues is considered risky by some consumers. Furthermore, a sincere approach to activism that is consistent with a brand's corporate identity can strengthen brand credibility and customer loyalty, whereas purely symbolic or opportunistic activism may lead to a loss of consumer trust. In conclusion, brand activism in the cosmetics sector can be regarded as a rising trend that influences the relationship between brands and consumers. When implemented correctly, it can generate both societal benefits and brand value; however, if executed inconsistently or insincerely, it can damage brand reputation. This thesis shed a light on brand activism in the context of the cosmetics industry and offers important insights and recommendations for future research and industry practice.