Çerçevesiz sınırlı açılı çok fazlı toroidal motor tasarımı ve uygulaması
Desing and application of frameless limited angle polyphase toroidal motor
- Tez No: 965588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SAYGIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışmasında belirli bir çalışma bölgesine ve hassas hareket kabiliyetine sahip, 4 kutuplu, toroidal sargılı doğru akım sınırlı açılı tork motoru tasarımı ve kontrolü yapılmıştır. Motoru oluşturan bileşenlerin farklı geometrideki durumları ve farklı kutup sayısının motor performansı üzerine etkisi sunulmuştur. Alternatif tasarımların elektriksel ve manyetik büyüklüklerinin değeri hem analitik hem de sonlu elemanlar analizi ile ortaya çıkarılmıştır. Yüksek birim moment yoğunluğu ve sabit çalışma bölgesinde vuruntusuz tork çıkışları gerçekleştirilmiştir. Performans karakteristiklerini reel ortamda görmek adına prototip oluşturulmuştur. Yüksek hassasiyetli enkoder ile hassas konum denetimi gerçekleştirilmiş hem simülasyon ortamında hem de gerçekte rotor pozisyonu izlenmiştir. Geleneksel fırça ve fırçasız DC motorların giremeyeceği alanlarda çalışabilen, basit yapısı, kullanım alanına özel hassas konum kontrolü sağlayan, sınırlı açılı tork motorunun havacılık ve askeri gibi alanlarda ve küçük ölçekli uygulamalarda kullanılabileceği teorik ve pratik anlamda kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a 4-pole toroidal winding direct current limited angle torque motor with a specific operating region and precise movement capability has been designed and controlled. The effect of different geometries of the motor components and different number of poles on the motor performance is presented. The electrical and magnetic magnitudes of alternative designs are analysed both analytically and by finite element analysis. High unit torque density and torque outputs without cogging in the constant operating region have been realised. A prototype is created in order to see the performance characteristics in real environment. Precise position control is performed with a high precision encoder and rotor position is monitored both in simulation environment and in reality. It has been theoretically and practically proved that the limited angle torque motor, which can operate in areas where conventional brushed and brushless DC motors cannot enter, can be used in aerospace and military fields and small-scale applications.