Web of Science veritabanına dayalı Türkiye'deki hemşirelik yayınlarının bibliyometrik analizi (1984-2025)
Bibliometric analysis of nursing publications based on of Science database in Türkiye (1984-2025)
- Tez No: 965587
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ÇINAR YÜCEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Web of Science (WoS) veritabanına dayalı Türkiye'deki hemşirelik yayınlarının bibliyometrik analizini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmaya 1984-2025 yılları arasında, Türkiye adresli olan 'Nursing' WoS kategorisinde yayımlanan makaleler dahil edilmiştir. Araştırma verileri, VOSViewer ve Bibliometrix yazılımları kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, 1984-2025 yılları arasında makalelerin 184 farklı kaynakta yayımlandığı belirlenmiştir. Analizler sonucunda, toplam makale sayısının 8123; yıllık büyüme oranının %18.18; makalelerin ortalama yaşının 5.25 yıl; makale başına düşen ortalama atıf sayısının 9.448; toplam kullanılan kaynakça sayısının 216816; toplam anahtar kelime sayısının 5973 ve yazar anahtar kelime sayısının ise 10340 olduğu belirlenmiştir. Yazar analizi sonucunda, toplam yazar sayısının 10907, tek yazarlı makalelere sahip yazar sayısının ise 271 olduğu bulunmuştur. Çalışmaya yalnızca araştırma makaleleri ve derleme türündeki çalışmalar dâhil edilmiş olup, araştırma makalesi sayısının 7697, derleme makalesi sayısının ise 426 olduğu belirlenmiştir. Yayımlanan makale sayılarının yıllara göre artış gösterdiği belirlenmiştir. En az makalenin 1984 yılında, en çok makalenin ise 2024 yılında yayımlandığı tespit edilmiştir. En fazla atıf alan birinci yayının atıf sayısının 229 olduğu ve çalışmanın kültürlerarası ölçek uyarlama aşamalarını incelediği belirlenmiştir. Yazar işbirliği analizi sonucunda, toplam 16 küme oluştuğu ve en çok iş birliği yapan yazarın“Tastan, S”olduğu belirlenmiştir. Makale sayısı açısından İstanbul Üniversitesi (n = 524), Ege Üniversitesi (n = 518) ve Hacettepe Üniversitesi (n= 495) olduğu belirlenmiştir. En çok tekrarlanan anahtar kelimenin“nursing”olduğu; en çok yayın yapan derginin“Perspectives in Psychiatric Care”olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte 2025 yılında trend konular arasında“yapay zekâ”,“bibliometrik analiz”,“afet yönetimi”,“depremler”,“ağrı korkusu”olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, bu araştırmanın bulguları, Türkiye'de hemşirelik alanındaki bilimsel üretimin yıllar içinde önemli bir artış gösterdiğini ve alandaki eğilimlerin, trend konuların ve araştırma boşluklarının belirlenmesine katkı sağlamaktadır. Anahtar Kelimeler; Bibliyometrik analiz, Bibliyometri, Hemşirelik, Türkiye.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of evaluating the bibliometric analysis of nursing publications in Turkey based on the Web of Science (WoS) database. The study included articles published between 1984 and 2025 in the 'Nursing' WoS category with a Türkiye address. The research data were analyzed using the VOSViewer and Bibliometrix software. According to the findings, between 1984 and 2025, the articles were published in 184 different sources. The analyses revealed that the total number of articles was 8123; the annual growth rate was 18.18%; the average age of the articles was 5.25 years; the average number of citations per article was 9.448; the total number of references used was 216816; the total number of keywords was 5,973; and the total number of author keywords was 10340. The author analysis showed that the total number of authors was 10907, with 271 authors having single-authored articles. Only research articles and review articles were included in the study, with the number of research articles being 7697 and review articles 426. It was determined that the number of published articles increased over the years. The lowest number of articles was published in 1984, while the highest was published in 2024. The most cited article received 229 citations and examined the stages of cross-cultural scale adaptation. The author collaboration analysis identified 16 clusters, with“Tastan, S”being the author with the highest level of collaboration. In terms of the number of articles, Istanbul University (n = 524), Ege University (n = 518), and Hacettepe University (n = 495) ranked highest. The most frequently used keyword was“nursing,”and the journal with the highest number of publications was Perspectives in Psychiatric Care. Furthermore, in 2025, trending topics included“artificial intelligence,”“bibliometric analysis,”“disaster management,”“earthquakes,”and“pain-related fear.”In conclusion, the findings of this research demonstrate that scientific production in the field of nursing in Türkiye has shown a significant increase over the years, contributing to the identification of trends, emerging topics, and research gaps in the field. Keywords; Bibliometric analysis, Bibliometrics, Nursing, Türkiye.