Manyetik akışkanlı fren tasarımı ve karakteristiğinin belirlenmesi
Design and determining characterization of magnetic fluid brake
- Tez No: 965595
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada Manyetik Akışkanlı (MA) fren tasarlanmış ve karakteristiği belirlenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında, kavramsal tasarım ile başlanıp CAD programı kullanılarak farklı prototipler tasarlanmıştır. Tasarlanan prototipleri kontrol eden bobinlerin manyetik alan analizi yapılmıştır. Araştırmalar ve analizler sonucunda en uygun prototip belirlenip imalatı yapılmıştır. İmal edilen prototip MA frenin performansını ve karakteristiğini belirlemek için 3 adet deney yapılmıştır. İlk olarak MA frenin ürettiği frenleme torku farklı akım ve farklı hızlarda, uygun deney düzeneği kurularak tork ölçümü yapılmıştır. Test sonuçları elde edildikten sonra MA frenin karakteristiği oluşturulmuştur. İkinci olarak MA frenin farklı kütleleri durdurması için gerekli deney düzeneği tasarlanmıştır. Bu deney düzeneğinde 2 farklı kütle için durdurma süreleri ölçülmüştür. Son olarak MA frene belirlenen akımlar verilerek, tasarlanan aparat yardımıyla frenin ürettiği statik torkun ölçümü yapılmıştır. Ayrıca elde edilen deney verilerinin literatürde yapılan benzer çalışmalar ve ticari MA cihaz ile kıyaslaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Magnetorheological Fluid (MRF) brake is designed and characterized. In the first stage of the study, starting with conceptual design, different prototypes were designed using CAD programme. The magnetic field analyses of the coils controlling the designed prototypes were performed. As a result of the researches and analyses, the most suitable prototype was determined and manufactured. Three experiments were conducted to determine the performance and characteristics of the prototype MRF brake. Firstly, the braking torque produced by the MRF brake was measured at different currents and different speeds by setting up a suitable test setup. After the test results were obtained, the characteristic of the MRF brake was established. Secondly, the experimental setup required for the MRF brake to stop different masses was designed. In this experimental setup, stopping times were measured for 2 different masses. Finally, the currents were applied to the MRF brake and the static torque produced by the brake was measured with the help of the designed apparatus. In addition, the experimental data obtained were compared with similar studies in the literature and commercial MRF device.