Globularıa anatolica bitkisinin biyokimyasal özelliklerinin araştırılması
Investigation of the biochemical properties of the Globularia anatolica plant
- Tez No: 965596
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP YALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Türkiye'nin güneybatısında keşfedilen yeni bir bitki türü olan Globularia anatolica, fenolik bileşikler açısından zengin yapısıyla dikkat çekmekte ve terapötik potansiyeli ile ön plana çıkmaktadır. Tıbbi bitkilerin geleneksel kullanımı uzun bir geçmişe sahip olsa da, birçok türün bilimsel olarak yeterince araştırılmamış olması, doğal kaynaklı yeni biyoaktif bileşiklerin keşfini önemli kılmaktadır. Bu bağlamda yapılan çalışma, G. anatolica'dan elde edilen ekstraktın biyokimyasal özelliklerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında bitkinin antioksidan, sitotoksik, antikolinesteraz ve antidiyabetik aktiviteleri sistematik bir yaklaşımla analiz edilmiştir. Bitki materyali uygun koşullarda toplanmış, ekstraksiyon işlemleri gerçekleştirilmiş ve fenolik içeriği belirlenmiştir. Ardından çeşitli biyolojik aktivite testleri uygulanarak bitkinin terapötik potansiyeli ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular, G. anatolica'nın incelenen tüm biyolojik aktiviteler açısından umut verici sonuçlar verdiğini ve doğal tedavi ajanlarının geliştirilmesinde değerlendirilebilecek bir kaynak olduğunu göstermektedir. Fenolik bileşiklerin potansiyel sağlık yararları dikkate alındığında, bu bitki üzerine yapılacak çalışmalar, hem bilimsel literatüre değerli katkılar sağlayacak hem de kronik hastalıklarla mücadelede yenilikçi terapötik yaklaşımların tasarlanmasına olanak verecektir. Bu çalışma, doğal ürün araştırmalarına yönelik güncel bir örnek oluşturmakta ve literatürde yer almayan türlerin değerlendirilmesinin bilimsel açıdan taşıdığı önemi ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Globularia anatolica, a newly discovered plant species in southwestern Türkiye, has attracted attention due to its richness in phenolic compounds and its notable therapeutic potential. Although medicinal plants have a long history of traditional use, many species remain insufficiently studied in scientific contexts, emphasizing the importance of discovering new bioactive compounds from natural sources. This study aims to evaluate the biochemical properties of the extract obtained from G. anatolica. The research systematically analyzes the plant's antioxidant, cytotoxic, anticholinesterase, and antidiabetic activities. Plant material was collected under appropriate conditions, followed by extraction procedures and quantification of phenolic content. A series of biological activity assays were then conducted to assess the therapeutic potential of the species. The findings revealed that G. anatolica demonstrated promising results across all evaluated biological activities, indicating its potential as a natural source for the development of effective therapeutic agents. Considering the potential health benefits of phenolic compounds, studies on this plant will not only provide valuable contributions to the scientific literature but also enable the development of innovative therapeutic approaches for combating chronic diseases. This study represents a contemporary example of natural product research and highlights the scientific significance of evaluating species that have not yet been documented in the literature.