Skaler alan kozmolojilerde manyetik alan kaynaklı bazı kozmolojik modeller
Some cosmological models with magnetic field in scalar field cosmologies
- Tez No: 309556
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TARHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, öncelikle Einstein alan denklemleri, enerji-momentum tensörü ve türleri özetlenmiştir.Daha sonra, Evrenin ilk çağlarında etkin olduğuna inanılan manyetize olmuş skaler alan ve ideal akışkanlı bazı kozmolojik modeller elde edip çözümlerin araştırılması, elde edilen çözümlerin fiziksel ve matematiksel özelliklerinin tartışılması hedeflenmiştir. Bu amaçla; manyetik alan içeren skaler alan ile dolu, homojen fakat anizotrop bir uzay zamanı temsil eden Marder metriği için Einstein alan denklemleri elde edilerek çözümler aranmaktadır. Elde edilen çözümlerin asimptotik davranışları ve fiziksel özellikleri incelenmiş ve sonuçların evrenin evrimine ve evrim işlemleri sırasında karşılaşılan kozmolojik olayları açıklamadaki rolü güncel bilgiler çerçevesinde tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly we summarized the Einstein field equations, energy momentum tensor and their types.Then, obtaining some cosmological models with perfect fluid and the magnetized scalar field which is believed to be effective in the early time of the universe, investigation of their solutions and discussion of the physical and the mathematical properties for the obtained solutions were aimed. For this purpose, the Einstein field equations of the Marder metric which represents homogeneous and anisotropic space-time and filled with scalar field containing magnetic field were obtained and their solutions were investigated. Asymptotic behaviors and physical properties of the obtained solutions were examined and the role of the results to the evolution of the universe and explanation of cosmological events were discussed in the framework of current knowledge.