Hypericum perforatum l. özütünün ve etken bileşiği hiperisinin adiposit hücrelerinde insülin sinyal iletimi ve intrasellüler organizasyona etkisinin moleküler ve biyoinformatik analizler ile incelenmesi
Investigation of the effect of Hypericum perforatum l. extract and its active compound hypericin on insulin signal transduction and intracellular organization in adipocyte cells by molecular and bioinformatic analyses
  1. Tez No: 965607
  2. Yazar: HİLAL BÜŞRA TOKGÖZ BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ALTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Biotechnology, Molecular Medicine, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Obezite, hızlı artış gösteren ve ciddi sağlık sorunlarına neden olan bir hastalıktır. Metabolik bozukluklarla birlikte ortaya çıkan durum, insülin direnci, kronik enflamasyon ve oksidatif stres gibi mekanizmalarla diyabet ve kardiyovasküler hastalıkların gelişimine katkıda bulunur. Mevcut tedavi yöntemlerinde farmakoterapi çoğunlukla uygulanmakla birlikte, yan etkileri nedeniyle bitkisel kökenli tedaviler alternatif olarak dikkate alınmaktadır. Bu çalışmada, geleneksel tıpta yaygın olarak kullanılan Hypericum perforatum L. (H. perforatum) ve bitki majör etken bileşiği hiperisinin obezite ve obezite ilişkili komplikasyonlar üzerindeki potansiyel etkileri araştırılmıştır. Çalışmada, obeziteyi hücresel düzeyde modellemek için 3T3-L1 hücre hattı kullanılmış ve H. perforatum ile hiperisinin metabolik süreçler üzerindeki etkileri qPCR, ELISA ve biyoinformatik analizler ile incelenmiştir. H. perforatum ile hiperisinin etkinliği gözlemlemek adına farklı moleküler yolaklarla ilişkili genlerin ve proteinlerin analizi yapılmıştır. Elde edilen veriler, bu bitkinin anti-obezite ve obezite ilişkili komplikasyonları düşürücü etkilerini destekler niteliktedir ayrıca sonuçlar bitkinin obeziteyi iyileştirici etkinliğinde hiperisinin etkisi olduğunu düşündürmektedir. Çalışmanın, H. perforatum ve hiperisinin belirlenen moleküler markörler açısından daha önce araştırılmamış olması ve transkripsiyonel, translasyonel ve in silico çalışmalarla bütüncül bir yaklaşımla incelenmesi açısından literatüre önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Obesity is a rapidly increasing disease that causes serious health problems. The condition, which occurs with metabolic disorders, contributes to the development of diabetes and cardiovascular diseases through mechanisms such as insulin resistance, chronic inflammation and oxidative stress. Although pharmacotherapy is mostly applied in current treatment methods, herbal treatments are considered as an alternative due to their side effects. In this study, the potential effects of Hypericum perforatum, which is widely used in traditional medicine, and its major active compound hypericin on obesity and obesity-related complications were investigated. In the study, 3T3-L1 cell line was used to model obesity at the cellular level and the effects of H. perforatum and hypericin on metabolic processes were examined by qPCR, ELISA and bioinformatics analysis. Genes and proteins associated with different molecular pathways were analyzed to observe the activity of H. perforatum and hypericin. The data obtained support the anti-obesity and obesity-related complication-lowering effects of this plant, and the results suggest that hypericin has an effect on the obesity-improving activity of the plant. It is thought that this study will make significant contributions to the literature in terms of the fact that H. perforatum and hypericin have not been investigated before in terms of the determined molecular markers and that it is examined with a holistic approach with transcriptional, translational and in silico studies.