Afgan göçmeni tüketicilerin Almanya'da kültürleşmesi
Acculturation of Afghan immigrant consumers in Germany
  1. Tez No: 965609
  2. Yazar: FARZANA YOUSUFI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÖZHAN DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çalışması ile Almanya'ya göçmüş ya da iltica etmiş Afgan tüketicilerin Almanya'daki yaşam tarzlarının incelenerek ne şekilde kültürleştikleri araştırılacaktır. Almanya, her ne kadar baskın olarak Hristiyan dine mensup Alman tüketicilerin yaşadığı bir ülke olsa da, çok sayıda ülkeden göç alan dünyanın önemli göç destinasyonlarından biridir. Bu çalışmada, Afgan göçmenlerden farklı bir kültür ve dine sahip tüketicilerin oluşturduğu pazar yerinde yaşamını sürdüren Afganların kıyafet ve gıda tüketim davranışlarının nasıl şekillendiği ve bunun tüketici kültürleşmesi şekillerinden hangisine uyduğunun belirlenmesi amaçlanmaktadır. Elde edilen bulguların Afgan göçmenlerinin iyi-oluşunu artıracak şekilde kamu politikalarının belirlenmesine yol gösterebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the lifestyles of Afghan consumers who have migrated to or sought asylum in Germany, focusing on how they have acculturated. Although Germany is predominantly a country of Christian German consumers, it is also one of the world's major migration destinations, receiving immigrants from numerous countries. This study seeks to determine how the clothing and food consumption behaviors of Afghans living in a marketplace formed by consumers of different cultures and religions have evolved, and to identify which forms of consumer acculturation they align with. The findings are expected to guide the development of public policies that enhance the well-being of Afghan immigrants.