Ege denizinin bazı kıyı noktalarından alınan Mullus surmuletus (tekir) ve Alosa sp. (tırsi) örneklerinin sindirim sistemlerinde mikroplastik varlığının araştırılması
Investi̇gati̇on of the presence of mi̇croplasti̇cs i̇n the di̇gesti̇ve tracts of Mullus surmuletus (red mullet) and Alosa sp. (shads) samples taken from some coastal poi̇nts of the Aegean sea
- Tez No: 965610
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YABANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, pelajik ve demersal iki balık türünün mikroplastiklere maruziyetinin farklı dokular (gastrointestinal sistem, solungaç ve kas) göz önüne alınarak ortaya konulması ve tüketiciler açısından durum değerlendirmesi yapmaktır. Bu kapsamda; Aydın ve Muğla illerinin popüler turistik kıyı yerleşkelerindeki (Bodrum, Güllük, Milas, Didim ve Kuşadası) yerel balıkçılardan temin edilen, demersal bir tür olan tekir (Mullus surmuletus L.,1758) ve pelajik bir tür olan tırsi (Alosa sp.) balıklarının gastrointestinal sistem (GİS), solungaç ve kas dokularındaki mikroplastik durumunu kalitatif (renk, tip) ve kantitatif (boyut ve sayı) yönden incelenmiştir. Bu çalışmada, çalışma materyali olarak her lokalitedeki balık marketlerden temin edilen 38 adet demersal tekir ve 41 adet pelajik tırsi balıklarının GİS, kas ve solungaç dokularındaki mikroplastik varlığı incelenmiştir. Çalışma, potasyum hidroksit (KOH) çözeltisi ile sindirim, filtrasyon, mikroskobik inceleme (mikroplastik rengi, tipi, boyutu, sayısı) ve mikroskoplu fourier dönüşümlü kızılötesi (FT-IR) spektroskopisi yöntemi ile polimer tayini aşamalarını kapsayacak şekilde belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre tırsi balığında saptanan mikroplastik miktarı toplam 144 adet ve tekir balığında saptanan mikroplastik ise toplam 150 adet olarak izole edilmiştir. Demersal tür olan tekir balığında toplam mikroplastiğin daha fazla olduğu belirlenmiştir. Örnekleri tür ve bölge bazında değerlendirildiğinde tekir balıklarında tespit edilen toplam mikroplastik sayısı Kuşadası'nda en fazla (43 adet) ve Didim'de en az (17 adet), tırsi balığında Bodrum'da en fazla (41 adet) ve Kuşadası'nda en azdır (21 adet). Mikroplastiklerin dokulara göre dağılım sıralaması tekir balığı için solungaç>kas>GİS ve tırsi balığı için de kas>GİS>solungaç şeklindedir. Çalışmada tespit edilen mikroplastik tiplerinin sıralanışı tekir balığı için fragment>fibril>film ve tırsi balığı için de fibril>fragment>film şeklindedir. Renk yönünden mikroplastikler irdelendiğinde en fazla görülen renk her iki tür için de siyah olmuştur. Yapılan polimer tanımlamalarında mikroplastiklerin polimer tipleri Polikarbonat (PC)>Polioksimetilen (POM)>Poliamid (PA) sıralamasındadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to reveal the exposure of two species of fish pelagic and demersal to microplastics by taking into account different tissues (gastrointestinal tract, gill and muscle) and to make a situation assessment from the point of view of consumers. In this context, qualitative (colour, type) and quantitative (size and number) microplastic status in the gastrointestinal tract (GIT), gill and muscle tissues of red mullet (Mullus surmuletus L.,1758), a demersal species, and shad (Alosa sp.), a pelagic species, obtained from local fishermen in popular touristic coastal settlements of Aydın and Muğla provinces (Bodrum, Güllük, Milas, Didim and Kuşadası) were investigated. In this study, the presence of microplastics in the GIT muscle and gill tissues of 38 demersal red mullet and 41 pelagic shad obtained from fish markets in each locality were investigated. The study consisted of digestion with potassium hydroxide (KOH) solution, filtration, microscopic examination (microplastic colour, type, size, number) and polymer determination by microscopic Fourier transform infrared (FT-IR) spectroscopy. According to the results obtained, the total amount of microplastics detected in the shad fish was isolated as 144, and the total amount of microplastics detected in red mullet was isolated as 150. It was determined that total microplastic was higher in red mullet fish which is a demersal species. When the samples were evaluated on the basis of species and region, the total number of microplastics detected in red mullet fish was the highest in Kuşadası (43 pieces) and the lowest in Didim (17 pieces), in shad fish was the highest in Bodrum (41 pieces) and the lowest in Kuşadası (21 pieces). The order of distribution of microplastics according to tissues is gill>muscle>GIT for red mullet fish and muscle>GIT>gill for shad fish.The order of microplastic types detected in the study was fragment>fibril>film for red mullet and fibril>fragment>film for shad fish. The order of microplastic types detected in the study was fragment>fibril>film for red mullet and fibril>fragment>film for shad. When microplastics were examined in terms of colour, the most common colour was black for both species. The polymer types of microplastics in the polymer definitions are in the order of Polycarbonate (PC)>Polyoxymethylene (POM)>Polyamide (PA).