Deprem öncesi kent dayanıklılığını arttırmada tasarım ilkeleri üzerine değerlendirme
An evaluation of design principles for enhancing urban resilience in the pre-earthquake phase
  1. Tez No: 965619
  2. Yazar: ŞEVİN YANILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA ALKAN GÖKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
6 Şubat 2023'te merkez üssü Kahramanmaraş olan, büyüklükleri 7.8 ile 7.5 olarak ölçülen depremler, Türkiye'nin güneydoğusunda büyük yıkıma yol açmış, binlerce can kaybı ve ağır yapısal hasar meydana getirmiştir. Bu felaket, depremlerin değil; hatalı planlama kararları, yetersiz tasarım yaklaşımları ve denetimsiz uygulamaların can ve mal kaybına neden olduğunu acı bir şekilde göstermiştir. Bu bağlamda, kentlerin depremlere karşı dayanıklı hale gelmesinde, deprem öncesi dönemde benimsenen tasarım ilkeleri kritik bir önem taşımaktadır. Bu çalışma, kent ölçeğinden yapı ölçeğine kadar uzanan çok boyutlu bir bakış açısıyla, kentsel dayanıklılığı artırmaya yönelik tasarım ilkelerini değerlendirmekte olup, bu ilkelerin fiziksel çevrenin güvenliğini sağlama ve toplumun risklere karşı hazırlıklı hale gelmesindeki rolünü ortaya koymaktadır. Araştırmanın uygulama alanı olarak, Bingöl ili Yeşilyurt Mahallesi seçilmiştir. Bu bölgenin birinci derece deprem kuşağında yer alması, AFAD çalışmalarına ve bilim insanlarının çalışmalarına göre 7 ve üzeri şiddette deprem öngörülmesi ve uzun bir süre boyunca büyük bir deprem yaşamamış olması, çalışma kapsamında yapılan değerlendirmeleri daha da kritik hale getirmektedir. Çalışma kapsamında imar mevzuatı, afet yönetimiyle ilişkili yasal düzenlemeler, kentsel planlama ve kent tasarımı çerçevesi gibi unsurlar, dayanıklı kentlerin oluşturulmasında belirleyici faktörler arasında yer almaktadır. Bu yönüyle, çalışma yalnızca tasarıma değil; tasarımı etkileyen sosyal, yönetsel ve yasal faktöre bütüncül bir yaklaşım geliştirmekte ve bu faktörlerin bir arada nasıl ele alınması gerektiğine dair kapsamlı bir değerlendirme sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
On February 6, 2023, two devastating earthquakes with magnitudes of 7.8 and 7.5, centered in Kahramanmaraş, caused widespread destruction in southeastern Turkey, resulting in thousands of casualties and severe structural damage. This disaster painfully demonstrated that it is not earthquakes themselves, but rather flawed planning decisions, inadequate design approaches, and unsupervised implementations that lead to significant loss of life and property. In this context, the design principles adopted during the pre-earthquake period play a critical role in making cities resilient to seismic risks. This study evaluates design principles aimed at enhancing urban resilience through a multidimensional perspective extending from the urban scale to the building scale. It reveals the role these principles play in ensuring the safety of the physical environment and preparing communities to cope with potential risks. The case study area selected for this research is the Yeşilyurt Neighborhood in the province of Bingöl. The fact that this region is located within a first-degree seismic zone, that earthquakes with magnitudes of 7.0 or above are predicted according to studies conducted by AFAD and various scientists, and that no major earthquake has occurred there for an extended period, makes the assessments carried out within the scope of the study even more critical.Within the scope of the study, not only physical design principles but also regulatory frameworks such as zoning legislation, legal regulations related to disaster management, and the broader context of urban planning and design have been examined. These elements are considered key factors in the formation of resilient cities. In this respect, the study adopts a holistic approach not only to design itself but also to the social, administrative, and legal factors that influence it, and provides a comprehensive evaluation of how these elements should be addressed in an integrated manner.